Γκέλα ολκής για την Ίντερ (video)

Η Ίντερ φιλοξένησε την Μπολόνια με στόχο το τρίποντο για να απομακρυνθεί κι άλλο από την Μίλαν και να εδραιωθεί στις θέσεις του Champions League. Τελικά η Μπολόνια που ''τρέχει'' για να αποφύγει τον υποβιβασμό πήρε τη νίκη με 0-1 και είναι στην 18η θέση, έναν βαθμό πίσω από την σωτηρία. Πολύ κακή η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι που δεν κατάφερε να βρει τρόπο να σπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η Ίντερ απείλησε για πρώτη φορά στο 2' με τον Ικάρντι να σουτάρει μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 9' απείλησε για πρώτη φορά η Μπολόνια με τον Ορσολίνι να πιάνει μία κεφαλιά και τον Χαντάνοβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο Ορσολίνι σούταρε αλλά ο Χαντάνοβιτς ήταν και πάλι εκεί.

Στο 28' η Μπολόνια βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σανταντέρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Χαντάνοβιτς να διώξει σε κόρνερ. Στο 33' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Σανταντέρ να πιάνει μια κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ του Πουλγκάρ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ικάρντι βγήκε μόνος του με τον Σκορούπσκι με τον Πολωνό τερματοφύλακα να τον προλαβαίνει πέφτοντας στα πόδια του.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 52', ο Ναϊνγκολάν σούταρε έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Σκορούπσκι σε εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 66' ο Λαουτάρο απείλησε με κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ικάρντι πήρε μία κεφαλιά μετά από κόρνερ με τον Σκορούπσκι να μπλοκάρει.

Στο 87' ο Ρανόκια έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα σουτάρωντας στην κίνηση με τον Σκορούπσκι να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση. Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Λαουτάρο έχασε τρομερή ευκαιρία σουτάρωντας από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σοάρες (Ρανόκια 79'), Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Νταλμπέρτ, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Καντρέβα (Λαουτάρο 45'), Ναϊνγκολάν (Ζοάο Μάριο 68'), Πέρισιτς, Ικάρντι

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Εμπαγιέ, Ντανίλο, Λιάντσο (Γκονζάλες 50'), Πόλι, Πουλγκάρ, Σοριάνο, Παλάσιο (Κρέζτσι 75'), Σανταντέρ (Ντέστρο 87'), Ορσολίνι