ΡΟΜΑ - ΙΝΤΕΡ 0-3: Η γκάφα του Ρούι άλλαξε τον ρου του αγώνα

H Ίντερ πέρασε πολύ εύκολα (3-0) από τη Ρώμη και πλησίασε ξανά στον ένα πόντο τη Μίλαν στην κορυφή της βαθμολογίας. Το ματς κρίθηκε στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο διαμορφώθηκε το σκορ.

Η Ίντερ πήρε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και δεν άργησε να ανοίξει το σκορ. Το 0-1, πάντως, έγινε σε ανύποπτη φάση. Στο 16΄ ο Ρούι Πατρίσιο πιάστηκε στον ύπνο σε εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου. Η μπάλα πέρασε μέσα από τα πόδια του και αναπαύτηκε στα δίχτυα!

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Ρωμαίοι δέχτηκαν και δεύτερο γκολ από τον Εντίν Τζέκο ο οποίος με άψογο τελείωμα νίκησε τον Πορτογάλο γκολκίπερ. Σεβόμενος ωστόσο την παλιά του ομάδα δεν πανηγύρισε το γκολ!

Η Ρόμα προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε μια-δυο ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Και το χειρότερο, σε μια αντεπίθεση των «νερατζούρι», ο Ντάμφρις με καρφωτή κεφαλιά, ύστερα από υπέροχη ασίστ του Μπαστόνι, έκανε το 0-3 βυθίζοντας σε απόγνωση τον Μουρίνιο.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε χωρίς το σασπένς του πρώτου. Η Ρόμα ήθελε αλλά δεν μπορούσε ενώ η Ίντερ έδειξε να επαναπαύεται στο σκορ που διαμόρφωσε στα πρώτα 45 λεπτά. Ο Ιντζάγκι απέσυρε σταδιακά τους Κορέα, Μπαρέλα, Τζέκο, Tσαλχάνογλου, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στους άλλους παίκτες του.