«Φωτιά» στη μάχη του τίτλου έβαλε η Σπέτσια

«Φωτιά» έβαλε στη Serie A η Σπέτσια, για δεύτερη φορά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα.

Στις 22/12 η ομάδα του Τιάγκο Μότα είχε «ξεράνει» τη Νάπολι στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» και σήμερα, αν και βρέθηκε να χάνει στο «Τζουζέπε Μεάτσα» από τη Μίλαν, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω στο β΄ μέρος και με τη νίκη της, 2-1, να δώσει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη μάχη του τίτλου.

Κερδισμένη της 22ης αγωνιστικής ήταν η Νάπολι, που μετά το «διπλό» στο «Ρενάτο Νταλ Άρα», μείωσε στο -4 από την πρωτοπόρο, Ίντερ και -2 από τη Μίλαν, με τους «νερατζούρι» να έχουν ένα ματς λιγότερο και ουσιαστικά η «λευκή» ισοπαλία που έφεραν με την Αταλάντα να μην είχε ιδιαίτερες βαθμολογικές συνέπειες.

Η Μίλαν, έχασε πέναλτι με τον Τεό Ερταντές στο 45΄ (άουτ), ωστόσο, πριν κλείσει το ημίχρονο προηγήθηκε. Στην επανάληψη, όμως, η Σπέτσια, αρχικά με τον Κολομβιανό Αγουδέλο (είχε μπει αλλαγή έξι λεπτά πριν το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε) και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον 28χρονο Γκανέζο επιθετικό, Γκιάσι.

Για τη Μίλαν η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα μετά από 3 σερί νίκες, ενώ η Νάπολι με τη σειρά της συμπλήρωσε τριάδα αγώνων με 2 νίκες, μία ισοπαλία (1-1 στο ντέρμπι με την Γιουβέντους), μετά το σοκ από την Σπέτσια (0-1) στο πλαίσιο της 19ης ημέρας.