Δεινοπάθησε αλλά πέρασε η Ίντερ

Τα είδε... όλα, αλλά πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου η Ίντερ! Η πρωταθλήτρια Ιταλίας -με ανατροπή στην ανατροπή- επικράτησε 3-2 στην παράταση υποδεχόμενη την Έμπολι, έχοντας καταφέρει να ισοφαρίσει προηγουμένως στο 90'+1' με γκολάρα του Ρανόκια! Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι ο νικητής του ζευγαριού Ρόμα-Λέτσε.

Από τα πρώτα λεπτά έμελλε να διαμορφωθεί η συνθήκη που θα έπαιζε σημαντικό ρόλο στο ματς. Συγκεκριμένα, στο 5' ο Κορέα έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Σάντσες να περνά στη θέση του. Μόλις στο 13' ο Χιλιανός βρήκε δίχτυα με κεφαλιά, ύστερα από την παράλληλη σέντρα του Ντάμφρις.

Στο 61' ο Μπαϊράμι έφερε το παιχνίδι στα ίσα, για να έρθει στο 76' ο Κουτρόνε να πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι κι εν συνεχεία στην πλάτη του πορτιέρε των γηπεδούχων, Ράντου, για να καταλήξει στα δίχτυα.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι η Έμπολι θα έπαιρνε σπουδαία πρόκριση, ο Ρανόκια έπιασε τρομερό γυριστό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων γράφοντας το 2-2 και στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο «μίλησε» η ποιότητα του Σένσι. Στο 104' ο Σάντσες έσπασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής στον Ιταλό χαφ, ο οποίος με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 3-2, δίνοντας στους «νερατζούρι» το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πηγή: sport-fm.gr