Αγκαλιάζει το σεντόνι η Μίλαν (video)

Η Μίλαν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το χθεσινό δώρο της Ίντερ (ήττα από την Κάλιαρι), και με νίκη 1-0 επί της Σασουόλο ανέβηκε στην τρίτη θέση κάνοντας ένα τεράστιο βήμα όσον αφορά την παρουσία της στο Champions League.

Η Μίλαν απείλησε για πρώτη φορά στο 10' με τον Πιόντεκ να σουτάρει και τον Κονσίλι να μπλοκάρει εύκολα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πολωνός φορ είχε κι άλλη ευκαιρία, αυτή τη φορά με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 21' η Σασουόλο είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Λιρόλα να βγάζει σέντρα για τον Τζούριτσιτς που σούταρε στην κίνηση με τον Ντοναρούμα να αποκρούει. Στο 35' η Μίλαν άνοιξε το σκορ με τον Μουζάκιο να σκοράρει με κεφαλιά από κοντά μετά από κόρνερ του Τσαλχάνογλου, τελικά μετά από ώρα το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Λιρόλα.

Στο 38' ο Μπόγκα έπιασε ένα τρομερό σουτ από την άκρη της περιοχής με την μπάλα να βρίσκει λίγο το δοκάρι του Ντοναρούμα και στην συνέχεια να περνά έξω. Στο 42' οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ με τον Μπόγκα αλλά ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις του ημίωρο ο Μπεράρντι εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με τον κίπερ των «ροσονέρι» να μπλοκάρει.

Στο 64' ο Κεσιέ έβγαλε μακρινή μπαλιά για τον Πιόντεκ που είδε τον Κονσίλι να βγάνει από την περιοχή του για να κόψει με κεφαλιά αλλά δεν υπολόγισε σωστά την φάση και η μπάλα τον πέρασε από πάνω, με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να ανατρέπει τον Πιόντεκ και να βλέπει την απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 76' η Μίλαν βγήκε στην αντεπίθεση με τον Πιόντεκ να τροφοδοτεί τον Κεσιέ που σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Πέγκολο να αποκρούει.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Μουζάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσιέ, Μπακαγιόκο (Μπίλια 66'), Πακέτα (Καστιγιέχο 73'), Σούσο, Πιόντεκ (Κουτρόνε 85'), Τσαλχάνογλου

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Λιρόλα, Ντεμιράλ, Φεράρι, Πελούζο, Λοκατέλι (Μπουραμπία 63'), Μανιαρέλι (Πέγκολο 68'), Σένσι, Μπεράρντι, Τζούριτσιτς (Μάτρι 75'), Μπόγκα