Ζόρικη πρόκριση για Τζένοα, έπεσε θύμα έκπληξης η Σασουόλο

Ζορίστηκε, αλλά κατάφερε να προκριθεί η Τζένοα! Οι Γενοβέζοι σε ένα φοβερό ματς, λύγισαν την Μπενεβέντο με 3-2 και πήραν το εισιτήριο για τους «32» του Coppa Italia όπου τους περιμένει ήδη η ΣΠΑΛ, ενώ η νικήτρια του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τη Ρόμα στους «16».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπλεσίν ο Γκούντμουντσον που στο 35’ και στο 45’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Τζένοα, γέρνοντας την πλάστιγγα προς αυτούς. Ο Γκλικ στο 45’+3’ μείωσε το σκορ, αλλά το πέναλτι του Κόντα στο 64’ ψαλίδισε τις πιθανότητες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το τελικό 3-2 με τον Κάριτς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θύμα έκπληξης έπεσε την ίδια ώρα η Σασουόλο, που γνώρισε την ήττα με 3-2 στην έδρα της Μόντενα και αποχαιρέτησε από τώρα τον θεσμό του Κυπέλλου. Κάπως έτσι, η Μόντενα στους «32» θα κοντραριστεί με τον νικητή του Κρεμονέζε-Τερνάνα, με τη Νάπολι να περιμένει να μάθει την αντίπαλό της στους «16».

Στα του ματς, οι γηπεδούχοι… πάγωσαν την ομάδα του Ντιονίσι, με τον Φαλτσινέλι στο 11’ και τον Μόστι στο 30’ για το 2-0. Ο Μπεράρντι με πέναλτι που κέρδισε και μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έβαλε ξανά στο… κόλπο τη Σασουόλο, αλλά ο Μόστι στο 52’ έδωσε εκ νέου αέρα δύο τερμάτων στη Μόντενα.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες, το γκολ δεν ήρθε νωρίς για την παρέα του Γιώργου Κυριακόπουλου (που έπαιξε σε όλο το ματς), με τον Αϊχάν να μειώνει στο 88’ σε 3-2 αλλά να μη φτάνει για τους «νεροβέρντι» που παρουσιάστηκαν ασόβαροι στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν, ενώ φωνάζουν πως θέλουν και μεταγραφική ενίσχυση.