Ισόπαλο το ντέρμπι (vid)

Ιντερ και Ρόμα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο Σαν Σίρο κι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το καθοριστικό βήμα για το σεντόνι.

Η Πάρμα έκανε... δώρο με την ισοπαλία κόντρα στη Μίλαν, η Λάτσιο δεν το εκμεταλλεύθηκε, ενώ Ιντερ και Ρόμα δεν έκαναν το αποφασιστικό βήμα. Ισοπαλία 1-1 στο Σαν Σίρο ανάμεσα στους νερατζούρι και τους τζιαλορόσι, με τους πρώτους να είναι στο +5 από την τετράδα και τους Ρωμαίους στο -1!

Οι φιλοξενούμενοι -παρουσιάστηκαν χωρίς τον Μανωλά- μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν την Ιντερ, πήραν τον έλεγχο, αν και η πρώτη ευκαιρία χάθηκε από τον Λαουτάρο. Ωστόσο, οι Ρωμαίοι στο 14ο λεπτό πάγωσαν το Σαν Σίρο. Ο Τζέκο έβγαλε σε θέση βολής τον Ελ Σαράουι και ο τελευταίος με απίθανο πλασέ πέτυχε το 1-0. Η Ιντερ ισορρόπησε το ματς, πήρε την πρωτοβουλία, αλλά Βεσίνο και Ασαμόα έχασαν ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σπαλέτι έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, πέρασε στο 54' τον Ικάρντι και η Ιντερ κατάφερε να σκοράρει επτά λεπτά αργότερα. Ωραία σέντρα του Ντ'Αμπρόσιο και ο Πέρισιτς με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το 1-1. Βέβαια, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη, αλλά ο Λαουτάρο στο 70' από θέση  βολής δεν μπόρεσε να σκοράρει.