Ψυχωμένη Έμπολι «ξέρανε» την Σπέτσια του Βέρντε!

Ο Βέρντε σκόραρε δύο τέρματα σε διάστημα έξι λεπτών και έδωσε ισχυρό προβάδισμα στη Σπέτσια για μια μεγάλη νίκη, αλλά η Έμπολι με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος έσωσε τον βαθμό (2-2).

Ο Βέρντε δεν έφτανε για την Σπέτσια! Ο πρώην εξτρέμ της ΑΕΚ σκόραρε δις σε διάστημα έξι λεπτών (25’-31’) και έδωσε μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του για μια σπουδαία νίκη που θα της έδινε τεράστια βαθμολογική ανάσα, αλλά η αποβολή του Εσπόζιτο έφερε… τούμπα τα πράγματα και η Έμπολι με αντεπίθεση στο φινάλε έσωσε τον βαθμό (2-2).

To παιχνίδι ξεκίνησα ιδανικά για τους φιλοξενούμενους και άσχημα για τους γηπεδούχους, αφού στο 21’ ο Παρίζι αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε με 10 παίκτες την Έμπολι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βέρντε άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα για την Σπέτσια κάνοντας το 1-0.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν ιδιαίτερα παίζοντας και με παίκτη λιγότερο, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι για να χτυπήσουν για το 2-0. Ο Ντανιέλε Βέρντε πέτυχε μια απίστευτη γκολάρα στο 31’ από τα 25 μέτρα, στέλνοντας την ομάδα του με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Ο Εσπόζιτο στο 49ο λεπτό αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, άφησε με 10 την Σπέτσια και έτσι επανήλθαν πάλι οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι. Η Έμπολι στην συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και άρχιζε να απειλεί, με τον Καμπιάτζι στο 71’ να μειώνει σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος απειλούσαν και προσπαθούσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, κάτι το οποίο εν τέλει και συνέβη. Ήταν το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βινιάτο να πιάνει τρομερό μονοκόμματο σουτ στην κίνηση και να σώζει τον βαθμό για την Έμπολι, για να ξεράνει την Σπέτσια.