Νέα κρίση για την Μίλαν!

Η Μίλαν περνάει νέα μίνι κρίση και με το τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, την ήττα 1-3 από την Ουντινέζε, κινδυνεύει να μείνει πίσω στη μάχη της τετράδας στη Serie A, σε μια βραδιά που θα μπορούσε να είναι αφιερωμένη στον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς.

Η βραδιά θα μπορούσε να είναι αφιερωμένη στον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και τα ρεκόρ του, όμως η Ουντινέζε δεν σεβάστηκε τον Σουηδό σούπερ σταρ και υπέταξε τη Μίλαν με 3-1 στο Φρίουλι για την 27η αγωνιστική της Serie A.

Οι "μπιανκονέρι" προηγήθηκαν μόλις στο 9' με τον Ρομπέρτο Περέιρα που εκμεταλλεύτηκε κακή αμυντική συμπεριφορά του Φικάγιο Τομόρι και στη συνέχεια η πίεση της Μίλαν οδήγησε σε ένα πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να αναλάβει ο Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος επέστρεψε στο βασικό σχήμα έπειτα από 419 ημέρες και σε ηλικία 41 ετών και 166 ημερών έγινε ο γηραιότερος αρχηγός των "ροσονέρι".

Την πρώτη εκτέλεση εξουδετέρωσε ο Μάρκο Σιλβέστρι, όμως στην επανάληψη που δόθηκε ο "Ίμπρα" ισοφάρισε σε 1-1 κι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ της κατηγορίας, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Αλεσάντρο Κοστακούρτα (41 ετών και 25 ημερών από τον Μάιο του 2007).

Η άμυνα των "ροσονέρι" παρέμεινε αγκάθι όμως και δύο λεπτά έπειτα από την ισοφάριση, ένα κακό μαρκάρισμα του Πιερ Καλουλού έδωσε την ευκαιρία στον Μπέτο να κάνει το 2-1.

Στο 2ο μέρος, ο Στεφάνο Πιόλι έκανε διπλή αλλαγή στο 64', όμως η άμυνα εξακολούθησε να παραπαίει και σε ακόμα μια ολιγωρία, ο Κίνγκσλεϊ Εχιζίμπουε από κοντά έγραψε το 3-1, που έστειλε τους "μπιανκονέρι" στην ισοβαθμία με τη Γιουβέντους.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής:

Σασουόλο - Σπέτσια 1-0 (71' Πεν. Μπεράρντι)

Αταλάντα - Έμπολι 2-1 (58' Ντε Ρον, 86' Χόιλουντ / 44' Εμπουέχι)

Μόντσα - Κρεμονέζε 1-1 (69' Αουγκούστο / 61' Τσιοφάνι)

Σαλερνιτάνα - Μπολόνια 2-2 (7' Πιρόλα, 64' Ντιά / 11' Φέργκιουσον, 73' Λυκογιάννης)

Ουντινέζε - Μίλαν 3-1 (9' Περέιρα, 45+6' Μπέτο, 70' Εχιζίμπουε / 45+4' πέν. Ιμπραχίμοβιτς)

19/03 13:30 Σαμπντόρια - Βερόνα

19/03 16:00 Φιορεντίνα - Λέτσε

19/03 16:00 Τορίνο - Νάπολι

19/03 19:00 Λάτσιο - Ρόμα

19/03 21:45 Ίντερ - Γιουβέντους

Πηγή: sport24.gr

Πηγή εικόνας: ANTONIO CALANNI/AP IMAGES