Στο ρελαντί η Ίντερ πριν τον τελικό με τη Σίτι

Έχοντας το μυαλό στον τελικό του Champions League, η Ίντερ επικράτησε εκτός έδρας της Τορίνο με σκορ 1-0 και τελείωσε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Serie A.

Έτοιμη για τον τελικό του Champions League κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι (10/06) είναι η Ίντερ, με τους Ιταλούς να επικρατούν χωρίς πρόβλημα της Τορίνο με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 38ης αγωνιστικής. Έτσι, οι «νερατζούρι» τερμάτισαν στην 2η θέση της Serie A με 72 βαθμούς, ενώ στην 3η θέση βρίσκεται η Λάτσιο με 71, έχοντας ωστόσο ένα ματς λιγότερο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νωθρά στο ματς, με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 32ο λεπτό, με τον Λουκάκου ωστόσο να μην καταφέρνει να σκοράρει. Τελικά, στο 37΄ η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι άνοιξε το σκορ, με τον Μαρσέλο Μπρόζοβιτς να κάνει το 1-0 με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «νερατζούρι» είχαν δύο καλές στιγμές με με Τζέκο (56’) και Γκαλιαρντίνι (59’), χωρίς όμως οι δύο παίκτες να καταφέρνουν να βρουν δίχτυα και το 1-0 παρέμεινε. Η απάντηση της Τορίνο ήρθε 71΄με τον Αντόνιο Σανάμπρια, ωστόσο ούτε αυτός μπόρεσε να σκοράρει από κοντά, με τον Χαντάνοβιτς να τον σταματά και να κρατά ανέπαφη την εστία του.