Έκανε ποδαρικό με τριάρα η Μίλαν!

Η Μίλαν έκανε ποδαρικό στο 2024 στη Serie A με τριάρα απέναντι στην Έμπολι στην εκτός έδρας αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Λόφτους-Τσικ, Ζιρού και Τραορέ υπέγραψαν τη νίκη των ροσονέρι, οι οποίοι ανέβηκαν στους 39 βαθμούς και μείωσαν στο -9 από την πρωτοπόρο Ίντερ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό του αγώνα. Ο Ρέιντερς βρήκε τον Λεάο, εκείνος ανέβηκε από τα αριστερά γύρισε στον Λόφτους Τσικ, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή, κάνοντας το 0-1.

Μετά από 20 λεπτά, η Μίλαν πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Μαλέ να παραχωρεί πέναλτι και τον Ζιρού από την άσπρη βούλα να νικάει τον Καπρίλε.

Λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας, ο Τραορέ τέσσερα λεπτά αφότου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, σκοράροντας στο 88'.

Οι ροσονέρι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Πούλισικ κουβάλησε την μπάλα, μοίρασε αριστερά στον Τραορέ, κι εκείνος την έστειλε στη δεξιά γωνία του Καπρίλε, διαμορφώνοντας το 0-3.

ΕΜΠΟΛΙ: Καπρίλε, Εμπουεχί (28' Ρανόκια), Ισμαϊλί, Βαλούκεβιτς, Λουπέρτο, Γκράσι (74' Μάριν), Μάλεχ, Γκιάσι, Μπαλντάντσι (57' Καντσελιέρι), Καμπιάνγκι, Καπούτο (74' Μαλντίνι).

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (70' Μπαρτεζάγκι), Κιάερ (84' Γκάμπια), Ερναντέζ, Φλορέντσι (35' Χιμένεθ), Λόφτους-Τσικ (69' Μουσά), Αντλί, Ρέιντερς, Πούλισικ, Ζιρού, Λεάο (84' Τραορέ).

Πηγή: sport24.gr