Ίντερ - Λέτσε 2-0: Πρώτο τρίποντο στη σεζόν για τους «νερατζούρι»

Μέχρι την δεύτερη αγωνιστική της Serie A χρειάστηκε να περιμένει η Ίντερ προκειμένου να γευτεί φέτος την χαρά της νίκης, με την ομάδα του Μιλάνου να παίρνει εύκολη νίκη με 2-0 ενάντια στη Λέτσε.

Η Ίντερ δεν θα μπορούσε να ξεκινήσει ιδανικότερα την αναμέτρηση, με τους «νερατζούρι» να πετυχαίνουν στο 5ο λεπτό τέρμα με τον Ματέο Νταρμιάν, ο οποίος μετά από εκπληκτική σέντρα του Μεχντί Ταρεμί πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0. Αυτό το προβάδισμα αποδείχθηκε υπεραρκετό για την ομάδα του Ιντζάγκι, με την ανασταλτική λειτουργία της να μην επιτρέπει κινδύνους για την εστία του Ζόμερ.

Συνολικά, ελάχιστες φάσεις υπήρξαν στο πρώτο ημίχρονο και με εξαίρεση μία στιγμή στο 16', στην οποία οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν έντονα πέναλτι, οι δύο ομάδες ελάχιστα δημιούργησαν πολύ επικίνδυνες καταστάσεις στο αντίπαλο επιθετικό τρίτο. Η Ίντερ διατηρούσε σχετικά υψηλά ποσοστά κατοχής, ωστόσο δεν επιχείρησε να πάρει πολλά ρίσκα μπροστά και επαναπαύτηκε ως έναν βαθμό στο 1-0.

Στην επανάληψη, η εικόνα δεν άλλαξε δραματικά. Χρειάστηκαν να περάσουν αρκετά λεπτά προκειμένου να γίνει κάποια σημαντική τελική για την Ίντερ, την ώρα που η Λέτσε είχε κυρίως παθητικό ρόλο. Στο 69' ο Τσαλχάνογλου είναι εκείνος που με σουτ από τη δεξιά πλευρά της εστίας διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, σφραγίζοντας τη νίκη.

Έχοντας επί της ουσίας εξασφαλίσει το τρίποντο, οι παίκτες του Ιντζάγκι ένιωθαν πιο ελεύθεροι επιθετικά με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ρήγματα για να πετύχουν και τρίτο τέρμα. Αυτό μπορεί να μην ήρθε εν τέλει, ωστόσο η δουλειά είχε γίνει για τους «νερατζούρι», οι οποίοι πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.