Άντεξε με δέκα και νίκησε την Ουντινέζε η Μίλαν

Η Μίλαν έπαιξε για μία ώρα με δέκα, είδε γκολ της Ουντινέζε να ακυρώνεται στο 95' και κράτησε τη νίκη με 1-0 στο San Siro που την ανέβασε στο -2 από την κορυφή με αγώνα παραπάνω.

Μετά από την εκτός έδρας ήττα από την Φιορεντίνα πριν από το διάλειμμα για τις εθνικές ομάδες, η Μίλαν έψαχνε νίκη-αντίδραση κόντρα στην Ουντινέζε το βράδυ του Σαββάτου (19/10) και την βρήκε, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Serie A.

Αυτή ήρθε με σκορ 1-0 που είχε την υπογραφή του Τσουκουέζε στο 13ο λεπτό, με το γκολ αυτό να έρχεται μέσα από πανέμορφη ομαδική προσπάθεια που συμμετείχαν οι Οκαφόρ και Πούλισικ και να χαρίζει στους ροσονέρι την τέταρτη νίκη τους στα πέντε τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Στο 29ο λεπτό η απευθείας αποβολή του Ρέιντερς διατάραξε τις αριθμητικές ισορροπίες και έκανε το ματς θρίλερ, με τους φριουλάνι να βρίσκουν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα αλλά να απογοητεύονται ισάριθμες.

Στο 44ο λεπτό ο Εχιζίμπουε σκόραρε με το κεφάλι αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ ενώ στις καθυστερήσεις (90+5') ήταν η σειρά του Καμπάσελε να κάνει το κοινό στο "Σαν Σίρο" να καρδιοχτυπήσει, για να παρέμβει ωστόσο το VAR και να κρατήσει το 1-0 αφού ο Εκέλεκαμπ ήταν εκτεθειμένος για χιλιαστά.

Σημειώνεται πως ο Ραφαέλ Λεάο έμεινε στον πάγκο σε όλο το ματς ενώ ο Έιμπραχαμ μπήκε αλλαγή στο 78' αλλά υπέστη τραυματισμό στην πλάτη και έγινε αναγκαστική αλλαγή πέντε λεπτά αργότερα, για να αποχωρήσει με δάκρυα από τον αγωνιστικό χώρο.