«Σφαλιάρα» της Αταλάντα στη Μίλαν με 5-0!

Πάρτι δίχως σταματημό από την Ευρωπαία και... ωραία, Αταλάντα, που «πάτησε» τη Μίλαν και έφτασε στο εμφατικό 5-0! Καμία αντίσταση από τους «ροσονέρι» που έγιναν έρμαιο στις ορέξεις της ομάδας του Γκασπερίνι και υπέστησαν τη βαρύτερη ήττα τους τα τελευταία 21 χρόνια.

Η Αταλάντα από το πρώτο ημίχρονο έδειξε τα δόντια της, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έκανε τους «ροσονέρι» να μην μπορούν να πάρουν τη μπάλα στα πόδια τους, να μην ξέρουν... τι τους έρχεται και το τελικό σκορ αποτυπώνει ακριβώς την εικόνα της αναμέτρησης και την ανωτερότητα των γηπεδούχων.

Στο 10ο λεπτό ο Πάπου Γκόμες με ατομική ενέργεια, ντρίμπλα στον Κόντι και ωραίο τελείωμα άνοιξε το σκορ, λίγο αργότερα ο Ίλισιτς είχε δοκάρι αποτυγχάνοντας να διπλασιάσει τα τέρματα της Αταλάντα, όμως ήρθε... τυφώνας στο δεύτερο ημίχρονο.

Με το σύνολο του Πιόλι να μην μπορεί να ξυπνήσει και περισσότερο να έχει... ζαλιστεί από τον ήλιο στο Μπέργκαμο και το παιχνίδι των αντιπάλων, ήρθαν άλλα τρία γκολ.

Στο 61ο λεπτό από γέμισμα του Γκόσενς η μπάλα βρήκε και στον Πάσαλιτς και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0, στα... καπάκια ο Ίλισιτς που σούταρε χαμηλά ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ και το 4-0 έγινε με τον ίδιο σκόρερ, αλλά με εντυπωσιακό αριστερό σουτ!

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε από τον Μουριέλ στο 83ο λεπτό καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί μεγάλο λάθος του Ντοναρούμα που ήθελε να βγει για να διώξει, με τον Καλάμπρια λίγο νωρίτερα να έχει απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή...

Μεσημέρι ευτυχίας για την Αταλάντα, ώρες... πίκρας για τους Μιλανέζους που διασύρθηκαν και δεν όρθωσαν ανάστημα ούτε για μια στιγμή...