Ο Φακούντο κρατούσε το "κλειδί"

Ο Βεσελόφσκι και τα δοκάρια του δεν ήθελαν, ο Περέιρα όμως είχε αντίθεση άποψη. Ο Αργεντινός μπήκε αλλαγή στον αγώνα του Απόλλωνα με τη Νέα Σαλαμίνα και τρία λεπτά πριν από το φινάλε ξεκλείδωσε την εστία του τερματοφύλακα των «ερυθρολεύκων» και με κεφαλιά χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του. Δίκαιη και δραματική η νίκη 1-0 για τον Απόλλωνα που είχε δύο δοκάρια και πολλές τελικές προσπάθειες. Με μαζική άμυνα και αντεπιθέσεις θέλησε να χτυπήσει το ματς η ομάδα του Πουρσαϊτίδη η οποία είχε την ευκαιρία του ματς στο 74΄.

Λίγες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο
Χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Παρόλο που ο Απόλλωνας άρχισε πολύ επιθετικά και είχε ευκαιρία μόλις στα 20 δευτερόλεπτα, εντούτοις δεν είχε διάρκεια. Οι «κυναόλευκοι» κρατούσαν την μπάλα και κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Καραγιόλ θέλησαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ωστόσο όσο περνούσε η ώρα δεν μπορούσαν να φτιάξουν φάσεις.
Η ομάδα του Αυγουστή είχε 66% κατοχής μπάλας, έξι τελικές προσπάθειες εκ των οποίων μόνο μια εντός στόχου, αυτή του 3ου λεπτού με κεφαλιά του Σαρδινέιρο. Ο Απόλλωνας είχε και δοκάρι στο 30΄ με κεφαλιά του Ζελάγια αλλά ως εκεί. Δεν είχε την επιθετικότητα και την φρεσκάδα των προηγούμενων αγώνων. Αυτό βέβαια ίσως να οφείλεται και στην τακτική της Νέας Σαλαμίνας καθώς με σωστή διαχείριση και σωστές τοποθετήσεις των παικτών στο γήπεδο δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να κάνουν το παιγνίδι τους.  Από την άλλη όμως οι «ερυθρόλευκοι» δεν απείλησαν ιδιαίτερα πέραν από δύο μακρινά σουτ των Ελουντού και Παύλου.

Πίεσε ο Απόλλωνας και σκόραρε στο φινάλε
Πανομοιότυπο ήταν και το δεύτερο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας είχε συνεχώς την μπάλα στην κατοχή του και προσπαθούσε να δημιουργήσει και η Νέα Σαλαμίνα με μαζική άμυνα θέλησε να αιφνιδιάσει στην αντεπίθεση.
Η Ομάδα της Λεμεσού έφτιαξε τις ευκαιρίες της ωστόσο κυρίως με μακρινά σουτ καθώς αδυνατούσε να μπέι στην αντίπαλη περιοχή. Είχε όμως ακόμα ένα οριζόντιο δοκάρι σε βολίδα του Μάρκοβιτς, ενώ ο Βεσελόφσκι έκανε 3-4 πολύ καθοριστικές επεμβάσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν την ευκαιρία του αγώνα στο 74΄έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση με τον Τιάγο, ωστόσο ο Κίνγκσλει σο τετ-τα-τετ νικήθηκε από τον Βάλε.
Ο Απόλλωνας προσπάθησε με κάθε τρόπο να γίνει απειλητικός στο τελευταίο δεκάλεπτο και το γκολ ήρθε στο 87΄ σε μια φάση διαρκείας όπου ο Πέδρο έκανε σουτ και ο Περέιρα επενέβη στην πορεία της μπάλας και με το κεφάλι πέτυχε το καθοριστικό γκολ.