Και τώρα Άιντραχτ

Όπως σε όλα τα εντός έδρας παιχνίδια του πλην αυτό απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, ο Απόλλωνας ήταν επιβλητικός και κατάφερε όχι μόνο να καθαρίσει από νωρίς τον αγώνα με τον Ερμή, αλλά να βάλει για τρίτη φορά πέντε γκολ σε ένα 90λεπτο στο φετινό πρωτάθλημα.

Το πέναλτι που κέρδισε και μετέτρεψε σε γκολ ο Ζελάγια, που έφερε και την αποβολή του Κουατζίκα, διευκόλυνε πολύ το έργο της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή, ειδικά από τη στιγμή που μόλις δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ακολούθησαν άλλα τρία, με τον Απόλλωνα να τελειώνει το παιχνίδι έχοντας βάλει πέντε γκολ με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και έχοντας πολλές ακόμα ευκαιρίες για να σκοράρει ακόμα παραπάνω.

Με το σκορ στο 4-0 από το ημίχρονο, ο Αυγουστή είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους Σακέτι και Ρομπέρζ στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα του κατέβασε στροφές και έκανε συντήρηση δυνάμεων, αφού ακολουθεί άλλη μια μεγάλη ευρωπαϊκή πρόκληση. Με οδηγό τους δύο προηγούμενους αγώνες με Λάτσιο και Μαρσέιγ, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή θα προσπαθήσει να πάρει ό,τι περισσότερο μπορεί.