«Κλότσησε» την ευκαιρία κι άντε να την ξαναβρεί…

Η πρώτη αφλογιστία και η πρώτη απώλεια βαθμών στη σεζόν ήρθαν σε συσκευασία μίας. Πακέτο. Η ήττα σ’ ένα ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, ιδίως στο ΓΣΠ, είναι πάντα ένα πιθανό αποτέλεσμα, ωστόσο για το σαββατιάτικο 0-1 η ΑΕΛ έχει να μέμφεται μόνον τον εαυτό της.

«Δεν μπορούμε να έρθουμε εδώ και να μην έχουμε ευθύνη για να παίξουμε μπάλα. Αν θέλεις να κερδίσεις, πρέπει να σκοράρεις. Στο τέλος είναι δίκαιο. Δεν μπορείς να παίζεις 45 λεπτά και να περιμένεις να κερδίσεις», παραδέχθηκε μετά το πέρας του αγώνα ο Ντούσαν Κέρκεζ.

Ψέματα δεν είπε, αλλά ήταν αρκετά… γαλαντόμος στην κριτική των παικτών του και του ιδίου. Η ομάδα του δέχθηκε μεν λιγότερη πίεση μετά την ανάπαυλα, ωστόσο το τέρμα το επεδίωξε μόνο στα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου μέρους.

Μόνο σε αυτό το διάστημα πίεσε τον ΑΠΟΕΛ στην άμυνα, όπου υπήρχε μια πρωτοεμφανιζόμενη τετράδα με δύο άπειρους στόπερ (Σιέλης, Σάντος) και μπροστά τους ένα επίσης πρωτοεμφανιζόμενο δίδυμο (Ανουάρ, ντε Βινσέντι) που έχει περισσότερες δημιουργικές παρά ανασταλτικές αρετές.

Η ΑΕΛ, εκ του αποτελέσματος κρίνοντας, φοβήθηκε περισσότερο το «πληγωμένο θηρίο» απ’ ό,τι φοβόταν ο ίδιος ο ΑΠΟΕΛ ενδεχόμενο νέο στραβοπάτημα. Δεν εκμεταλλεύτηκε την εύθραυστη ψυχολογία των γηπεδούχων, δεν έπαιξε με το θάρρος και την αυτοπεποίθηση μιας πρωτοπόρου στη βαθμολογία που προέρχεται από δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Με αυτόν τον τρόπο «κλώτσησε» μια σπάνια ευκαιρία να φύγει νικήτρια από το ΓΣΠ (μόλις) για τρίτη φορά από το γύρισμα της χιλιετίας. Η φοβική προσέγγισή της στα πρώτα 45 λεπτά την άφησε χωρίς «διπλό» επί του ΑΠΟΕΛ από τις 15 Οκτωβρίου 2011 και το 1-0 με τέρμα του Μοντέιρο (έκτοτε 0-3-11) και δίχως γκολ στο ΓΣΠ από τις 31 Μαρτίου 2018, όταν ο Ντόσα Τζούνιορ είχε πετύχει το γκολ της τιμής στο 1-3 για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι οφ.