Έπαιξε με τη «φωτιά», αλλά δεν κάηκε ο Απόλλων

Κέρδισε τον Εθνικό και έμεινε στην κορυφή. Ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις πάρα πολλές απουσίες του Εθνικού, κέρδισε με 2-1 στο Τσίρειο και παρέμεινε μόνος στο ρετιρέ της βαθμολογίας. Ντιγκινί και Μπένσοπ τα γκολ των γηπεδούχων, ισοφάρισε προσωρινά ο Ντόλεζα. Τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Γιαννιώτας, αποδοκιμάστηκαν οι ποδοσφαιριστές του Αυγουστή στο τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πολύ καλύτερος ήταν ο Απόλλωνας μέχρι το 23’ όταν ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, πίεσε, δημιούργησε, είχε δοκάρι και στα μισά του ημιχρόνου σκόραρε. Ο Γάλλος με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.  Το τέρμα των κυανολεύκων της Λεμεσού, αφύπνισε τον Εθνικό που ανέβηκε και στο 29’ ισοφάρισε με κοντινό σουτ του Ντόλεζα.

Το παιχνίδι για 10 λεπτά δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, ώσπου ήρθε ο Μπένσοπ στο 40’ να σκοράρει στην κίνηση και να γράψει το 2-1, σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη , το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν, να χάνουν 1-2 ευκαιρίες για γκολ, αλλά να μην μπορούν να φτάσουν στο στόχο. Η καλύτερη στιγμή από πλευράς Απόλλωνα ήρθε από το πόδι του Μπένσοπ στο 71’ και από πλευράς Εθνικού στο 89’ από το δυνατό σουτ του Παπαγεωργίου.