Να κρατήσει το πρώτο, να αναλύσει το δεύτερο

Η Ανόρθωση κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-0 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο πρόσωπα μέσα στο 90λεπτο και αυτά χωρίζονται στο καλό του πρώτου μέρους και στο κακό του δευτέρου 45λέπτου.

Το συγκρότημα του Τιμούρ Κετσπάγια μπήκε δυνατά στο γήπεδο, πίεσε ψηλά τον αντίπαλο και οι 4 παίκτες μπροστά (Χριστοφή-Μίχα-Οκριασβίλι-Κβιλιτάια) ήταν δραστήριοι, έπαιρναν πρωτοβουλίες και συνεργάζονταν άψογα. Στα θετικά και το συχνό ανέβασμα των δύο ακραίων μπακ (Κορέια και Αμπαρτζουμιάν).

Βρήκε ένα γκολ, θα μπορούσε και για περισσότερα η Κυρία, όμως το σκορ ημιχρόνου ήταν το 1-0.

Στην επανάληψη άλλαξε αγωνιστικό πρόσωπο η Αμμοχωστιανή ομάδα, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία και δεν κρατούσε με την ίδια συνέπεια τη μπάλα. Ο μαχητικός Ολυμπιακός προσπαθούσε με περισσότερο θάρρος να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά ανασταλτικά η Ανόρθωση κατά γενική ομολογία πήρε καλό βαθμό.

Στο 90’ ήρθε το πέναλτι, το αξιοποίησε ο Οκριασβίλι και κάπως έτσι ήρθε το τελικό 2-0.

Αυτό που καλείται να κάνει το τεχνικό τιμ της Κυρίας είναι να κρατήσει τα θετικά του πρώτου ημιχρόνου, να αναλύσει τα κενά που παρουσιάστηκαν στο δεύτερο και να βελτιωθούν άπαντες ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Σημασία για την Κυρία είναι πως ήρθε το τρίποντο. Οι νίκες δίνουν ηρεμία, ψυχολογία και χρόνο για να δουλέψει κανείς κάτω υπό καλύτερες συνθήκες. Η διακοπή ήρθε σε ένα σημείο που ο Τιμούρ θα προσπαθήσει να βελτιώσει περαιτέρω την ομάδα, ούτως ώστε να κτίσει το δικό της νικηφόρο σερί.

Να θυμίσουμε πως την επόμενη αγωνιστική, την 7η, η Ανόρθωση θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα.