Σπουδαίο διπλό με Κβιλιτάια και κορυφή

Αν και δυσκολεύτηκε να... ξεκλειδώσει την άμυνα του Εθνικού Άχνας, η Ανόρθωση βρήκε τον τρόπο (0-1) με Κβιλιτάια στο 69ο λεπτό και πήρε ένα σπουδαίο διπλό που την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Απόλλωνα (που έχει λιγότερο παιχνίδι) με 19 βαθμούς.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια ανέβασε την ομάδα του από τον πάγκο με Οκριασβίλι, Κβιλιτάια, Μίχα και η Ανόρθωση πήρε μια σπουδαία νίκη, η οποία είναι η 4η σερί για την Κυρία.

Από την άλλη, ο Εθνικός είχε καλή παρουσία αμυντικά, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις προϋποθέσεις που είχε στην επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 4η σερί ήττα και να μείνει στην 12η θέση με 4 βαθμούς.

Χαμηλός ρυθμός, πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 30’

Η Ανόρθωση ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, κράτησε μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Στρατηλάτη. Η ομάδα του Κετσπάγια έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο δυσκολευόταν να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή, αφού ο Εθνικός αμυνόταν πολύ καλά. Στο 30’ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Μανιά να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά μετά από σέντρα του Ελουντού. Στη συνέχεια η Ανόρθωση είχε καλές στιγμές με Σίλντενφελντ και Ελουντού, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει δίκτυα και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Καλύτερα ο Εθνικός, ανέβηκε η Ανόρθωση και 0-1

Ο Εθνικός Άχνας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που βρήκε. Ο Τιμούρ έριξε στο παιχνίδι Οκριασβίλι και Κβιλιτάια και κάπου εκεί η Ανόρθωση ανέβασε ρυθμό. Στο 69ο λεπτό ο Κβιλιτάια βρέθηκε απέναντι στον Στρατηλάτη και πλάσαρε για το 0-1, ξεκλειδώνοντας την άμυνα του Εθνικού.

Εθνικός: Στρατηλάτης, Περατικός, Κ. Ηλία (86’ Κουσιάππας), Παπαγεωργίου (77’ Κοστόφκσι), Χαραλάμπους (53’ Μιγκελίτο), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Κυπριανού, Χριστοφή, Σάβιτς.

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιιάν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν (46’ Μίχα), Κ. Αρτυματά, Νταουσβίλι, Μαργκάσα, Χριστοφή (56’ Κβιλιτάια), Ελουντού, Μανιάς (66’ Οκριασβίλι)