Έχασε την ευκαιρία για κορυφή η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση δεν εκμεταλλεύτηκε τις απώλειες του Απόλλων, ούτε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 72ο λεπτό και άφησε δυο βαθμούς στο «Στέλιος Κυριακίδης» απέναντι στην Καρμιώτισσα. Το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του αγώνα. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Ομάρ Σάσι και ισοφάρισαν οι κυανόλευκοι με τον Μίχα.

Ο αγώνας

Μέτριος ρυθμός, λίγες φάσεις και καθόλου τέρματα στο πρώτο ημίχρονο. Η Καρμιώτισσα μπήκε ελαφρώς καλύτερα, κρατούσε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια φάση. Η Ανόρθωση από το 10λεπτο και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ήταν καλύτερη, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος, ωστόσο δεν δημιούργησε τη μεγάλη φάση. Το σουτ του Χουσμπάουερ και η κεφαλιά του Γκαλίτσιου ήταν οι καλύτερες στιγμές για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι.

Η Καρμιώτισσα προς το τέλος του ημιχρόνου απείλησε δυο φορές με σουτ την εστία του Τζουρ, χωρίς αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν αντίθετος από το ξεκίνημα. Ευκαιρίες και από τις δυο ομάδες και γκολ σχετικά νωρίς. Η Καρμιώτισσα απείλησε πρώτη με δυο σουτ του Μπαρκάν, ενώ η Ανόρθωση έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Κβιλιτάια. Στο 62’ ήρθε το τέρμα, με τον Ομάρ Σάσι να βάζει μπροστά την ομάδα του. Ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδέχτηκε την μπάλα, έκανε το συρτό σουτ και την έστειλε στα δίκτυα.

Η απάντηση της Ανόρθωσης ήταν άμεση. Στο 66’ η ομάδα της Αμμοχώστου έφερε τον αγώνα στα ίσα, με σουτ του Μίχα. Ο Ισραηλινός είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του μετά την απόκρουση του Κυριακίδη και με δυνατό σουτ εντός περιοχής, ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 72’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο Χατζηβασίλης αποβλήθηκε αδίκως με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο διαιτητής θεώρησε ότι εκμαίευσε το πέναλτι, όμως, οι επαναληπτικές προβολές τον αφήνουν εκτεθειμένο. Υπήρχε επαφή, όχι ανατροπή και πέναλτι.

Η Ανόρθωση δεν άσκησε την πίεση που αναμενόταν, ενώ η Καρμιώτισσα ταμπουρώθηκε για να διατηρήσει το βαθμό. Η «Κυρία» δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή της μετά την αποβολή του αντιπάλου στο 89’ με σουτ του Νταουσβίλι, ενώ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μανιά. Ο Ελλαδίτης έκανε δυο κοντρόλ προτού επιχειρήσει το σουτ και δει την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, όπου βρήκε την Ανόρθωση να χάνει μοναδική ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή.