Μοιρασιά που δεν ικανοποίησε κανένα

Νέα Σαλαμίνα και Εθνικός Άχνας έμειναν στο 1-1 σε ένα παιχνίδι που έγινε στο «Αμμόχωστος» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι με τον Ντανίλο από τα 11 βήματα, ισοφάρισε ο Εθνικός με τον Μάριο Ηλία.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα,

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά και μέχρι το 10’ ήταν όλα ισορροπημένα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες στη μεσαία γραμμή και έπαιζαν από τα άκρα με τη ταχύτητα που διαθέτουν. Ο Εθνικός Άχνας δεν τροφοδοτούσε τον Ζάγκμπα και έτσι δεν έβρισκε ευκαιρίες.

Μέχρι το 28’ το μόνο αξιοσημείωτο που είχαμε ήταν τρεις κίτρινες κάρτες (2 για τη Νέα Σαλαμίνα και 1 για τον Εθνικό), όμως σε εκείνο το χρονικό σημείο οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι χάρης σε ατομική ενέργεια του Βαρέλα.

Ο Ντανίλο από τα 11 βήματα δε λάθεψε, νίκησε τον Μπογκατίνοφ και έκανε το 1-0 εν μέσω πανηγυρισμών που έδειχναν την ανάγκη για τρίποντο.

Το παιχνίδι άνοιξε μετά το τέρμα, ο ρυθμός ανέβηκε και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες καλές φάσεις με κυριότερο εκφραστή τον Ζάγκμπα. Η Νέα Σαλαμίνα διατηρούσε το προβάδισμα, ήθελε να πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ και τα κατάφερε καθώς το σφύριγμα του Γιώργου Νικολάου έστειλε στα αποδυτήρια τα δύο σύνολο με το σκορ στο 1-0.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Μαρκόφσκι πέρασε στο γήπεδο τον Μάριο Ηλία και ο Κύπριος φορ μετά από 12 λεπτά (στο 57’) τον δικαίωσε. Ήταν η μπαλιά που έγινε από τον Κωνσταντίνο Ηλία και ο Μάριος μπήκε στην πορεία της μπάλας και εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του ξάδερφου του νίκησε τον Βεσελόφσκι για το 1-1.

Να σημειώσουμε πως στο 54’ οι άνθρωποι των γηπεδούχων φώναξαν για την υπόδειξη οφσάιντ πάνω στον Οσέι ο οποίος έφευγε απέναντι από τον Μπογκατίνοφ.

Ο ρυθμός μετά από το γκολ του Ηλία ανέβηκε, όλα ήταν ανοιχτά και οι δύο μονομάχοι κυνηγούσαν με όλες τους τις δυνάμεις ένα δεύτερο γκολ καθώς η ισοπαλία δεν τους ικανοποιούσε.

Μεγάλη φάση μπορεί να μην είχαμε όμως τόσο η Νέα Σαλαμίνα τόσο και ο Εθνικός με κάποιους συγκεκριμένους παίκτες έδειχναν επιθετική διάθεση και επιχειρούσαν να «τρυπήσουν» την αντίπαλη άμυνα.

Τα λεπτά στο Β’ μέρος κυλούσαν, μετά το 75’ μπήκαν ενεργά στην εξίσωση και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους όμως τίποτα δεν άλλαζε. Ούτε στην εικόνα της αναμέτρησης, ούτε στο σκορ.

Και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές προϋποθέσεις, θα μπορούσαν να βρουν το 2ο τους τέρμα στο «Αμμόχωστος» αλλά πότε η αστοχία και πότε η καλή αμυντική λειτουργία δεν επέτρεπαν νέα παραβίαση των δύο εστιών.

Έτσι με τις πλείστες προσπάθειες να είναι ημιτελείς και τις κλασικές φάσεις να λείπουν, γκολ δεν είχαμε. Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε την καλύτερη της φάση στο 90+3' όταν ο Κονφέ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Μπογκατίνοφ να διώχνει δύσκολα και να κρατα το 1-1.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε ισόπαλους τη Νέα Σαλαμίνα και τον Εθνικό Άχνας, σε μια μοιρασιά που δεν χαροποίησε ούτε τον Σάββα Δαμιανού αλλά ούτε και τον Μπόγιαν Μαρκόφσκι.

Η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 4 πόντους και ο Εθνικός Άχνας τους 5. Την ερχόμενη αγωνιστική, 10η στο πρωτάθλημα, οι ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τον Ολυμπιακό, ενώ οι φιλοξενούμενοι θα παίξουν τον ΑΠΟΕΛ στο ‘’Δασάκι’’.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Ανδρέου, Μπρένο, Βαρέλα (90+1' Μόντες), Ντανίλο, Οσέι, Μπαραβίκας (76' Σιαθάς), Χριστοφόρου, Σμοφς, Κονφέ, Σανκόχ (65' Βινίσιους)

Εθνικός Άχνας: Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Κ.Ηλία (84' Χαραλάμπους), Μιγκελίτο, Σάντος (46' Μ. Ηλία), Ντεϊβίσον, Πρόγιτς, Χουντόμπιακ (75' Παπαγεωργίου), Ζάκπα, Κοστόφσκι, Σάβιτς