Η Καρμιώτισσα πήρε το αήττητο του Απόλλων

Με «βόμβα» μεγατόνων ξεκίνησε η 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η Καρμιώτισσα κέρδισε με ανατροπή τον Απόλλων στο Τσίρειο με 2-1 και του πήρε το αήττητο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπένσοπ, όμως, η ομάδα του Χρύση Μιχαήλ με δυο πανομοιότυπα τέρματα του Ισμαΐλ Σάσι έφερε τούμπα τον αγώνα και πανηγύρισε μια τεράστια νίκη.

Η εξέλιξη του αγώνα
Ιδιαίτερα ανταγωνιστική ήταν στο πρώτο ημίχρονο η Καρμιώτισσα. Η νεοφώτιστη ομάδα κοίταξε στα μάτια τον Απόλλων, δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα του αντιπάλου και λίγο πριν τη λήξη του 45λεπτου ισοφάρισε.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δυο καλές ευκαιρίες, με τον Μαλεκκίδη, για να ανοίξουν το σκορ. Το σουτ αποκρούστηκε δύσκολα από τον Δημητρίου, ενώ η κοντινή κεφαλιά κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Ενδιάμεσα, ο Απόλλων άγγιξε και αυτός το τέρμα, όμως, ο διαγώνιο σουτ του Μπένσοπ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.

Σε αντίθεση με την πρώτη, η δεύτερη απόπειρα του Ολλανδού ήταν αποτελεσματική. Στο 29’ ο Πέδρο έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Μπένσοπ μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έσπρωξε στα δίκτυα σε κενή εστία για το 1-0.

Ο Απόλλων δεν εκμεταλλεύτηκε το προβάδισμα του, ενώ ούτε η Καρμιώτισσα επηρεάστηκε. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στο 44’ οι φιλοξενούμενοι εξαργύρωσαν την πολύ καλή εμφάνιση τους με γκολ. Ο Σάσι έφυγε πίσω από την άμυνα των γηπεδούχων και με υποδειγματικό σουτ νίκησε τον Δημητρίου και έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στην επανάληψη ο κ. Αυγουστή έκανε τις τρεις αλλαγές μέχρι το 60’ ώστε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά μάταια. Μπορεί ο Ντιγκινί και ο Ματέι να απείλησαν τον Κυριακίδη, όμως, ήταν η Καρμιώτισσα που βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα.

Στο 67’ σε μια πανομοιότυπη φάση με το πρώτο γκολ, ο Σάσι έφερε τούμπα τον αγώνα. Ο Τυνίσιος έφυγε και πάλι πίσω από την άμυνα και νίκησε για δεύτερη φορά τον Δημητρίου στο τετ α τετ.

Στα εναπομείναντα πολλά λεπτά μέχρι το τέλος, ο Απόλλων δεν κατάφερε τίποτα. Όχι απλά να αντιδράσει, αλλά να αναπτυχθεί ορθόδοξα και να δημιουργήσει προϋποθέσεις.

Σε αντίθεση με την Καρμιώτισσα που στο 87’ άγγιξε το γκολ με τον Καπαρτή, ωστόσο ο Δημητρίου με απλωμένο το πόδι απέκρουσε.

Το τριπλό σφύριγμα βρήκε την ομάδα των Πολεμιδιών να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη με ανατροπή και τον Απόλλων να πηγαίνει με προβληματισμό στη διακοπή λόγω Εθνικών.