ΜΕΓΑΛΟ διπλό για τον Ολυμπιακό… δεν σηκώνει κεφάλι ο ΑΠΟΕΛ

ΜΕΓΑΛΟ διπλό μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα ο Ολυμπιακός. Μετά και την Ομόνοια την οποία κέρδισε στην έδρα του πήρε σβάρνα και τον ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας τον με 0-1 με γκολ του Μάντζη στο 28ο λεπτό.

Η ομάδα του Κώστα Σεραφείμ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα σε αντίθεση με τον ΑΠΟΕΛ που δεν μπόρεσε για ακόμη ένα παιχνίδι να προσφέρει τα αναμενόμενα.

Με τον Ολυμπιακό να αρχίζει καλύτερα και να παρά πιο γερά από τον ΑΠΟΕΛ άρχισε ο αγώνας στο ΓΣΠ. Μάλιστα μόλις στο 2ο λεπτό οι μαυροπράσινοι έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ ωστόσο ο Μάντζης από καλή θέση (μικρή περιοχή) έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Στην 3η θέση πλέον με 19 βαθμούς ανέβηκαν οι μαυροπράσινοι, τους έξι αγώνες χωρίς νίκη έφτασαν οι γαλαζοκίτρινοι οι οποίοι παραμένουν στην 11η θέση με 10 βαθμούς. Η διαφορά από την 3η πλέον θέση που βρίσκεται σήμερα ο Ολυμπιακός είναι στους 9 βαθμούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί να είχε ρυθμό και εναλλαγή της κατοχής της μπάλας αλλά έλειπαν οι φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.

Ότι καλό έκτιζαν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων τα χαλούσαν στην τελική τους μπαλιά με αποτέλεσμα να μη δούμε κλασική ευκαιρία στο β’ μέρος, αν εξαιρέσουμε αυτή την Φαν Χέσελ στις καθυστερήσεις όταν βρέθηκε απέναντι στον Σίλβα και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

Αυτό δεν στοίχησε στην ομάδα του Κώστα Σεραφείμ η οποία κατάφερε στην τελική και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Απάντησε με Ενσούε
Στο 5ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Ενσούε να κάνει από ύψος της περιοχής το σουτ με τον Μιχαήλ να διώχνει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

ΚΑΤΟΧΗ ο Ολυμπιακός
Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός κρατούσε περισσότερη ώρα την μπάλα με τον ΑΠΟΕΛ να θέλει αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να φτάσει μπροστά στην εστία του Μιχαήλ. Αντί αυτού ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που κράτησε μπάλα έφτιαχνε προϋποθέσεις και μπορούσε να φτάσει στο προβάδισμα κάτι που πέτυχε στο 28ο λεπτό.

Υποδειγματική αντεπίθεση και ΓΚΟΛ με Μάντζη
Στο 28ο ο καλύτερος Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ. Τρείς παίκτες της ομάδας του Κώστα Σεραφείμ (υπηρεσιακός προπονητής), συνεργάστηκαν από το κέντρο του γηπέδου με τον Πεχληβάνη να κρατά την μπάλα να φτάνει στο ύψος της περιοχής του Σίλβα να αφήνει για τον Μάντζη ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Σίλβα για το 0-1, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ζόρζε, Σαχάρ (46’ Νούχιου), Ανουάρ (46’ Λουτνέμο), Ζαχίντ, Ενσούε, Γαβριήλ (46’ Ντονγκαλά), Αντζίλι (68’ Κλοναρίδης), Μερκής, Γένσεν (77’ Κούτσακος), Γουίλερ.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Μανρικέ, Σωτηρίου, Ανδρέου, Ψάλτης (58’ Κυριάκου), Νανσίνιο, Πεχληβάνης (82’ Φαν Χέσελ), Γκουστάβο (68’ Μίλετιτς), Σαντάνα (82’ Γαρουφαλιάς), Ζαχαρίου (68’ Σάλι), Μάντζης.

Σκόρερ:  / Μάντζης 28’

Κίτρινες: Ανουάρ, Ζόρζε (3η), Νούχιου, Ζαχίντ, Κλωναρίδη /