«Βάφτισε» το πέναλτι… φάουλ!

Σ' ένα σημαντικό λάθος υπέπεσε ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή στο 62ο λεπτό του ντέρμπι ΑΕΛ-Ανόρθωση. Με το αποτέλεσμα στο 0-0 ο διαιτητής καταλόγισε φάουλ στα όρια της περιοχής, σε χέρι του Κωστάκη Αρτυματά σε σουτ του Ντανίλο.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα διεκδικώντας πέναλτι, ο Θεουλή ήταν κατηγορηματικός πως η παράβαση είχε γίνει εκτός περιοχής, ωστόσο η επαναληπτική προβολή της φάσης δεν τον δικαίωσε, καθώς ο διεθνής αμυντικός μέσος ήταν εντός περιοχής, όταν σταμάτησε το σουτ του Ντανίλο με το χέρι.

Η ταχύτητα που εκτυλίχθηκε η φάση δίνει ένα ελαφρυντικό στον διαιτητή, ο οποίος εν τη απουσία VAR μετέτρεψε το πέναλτι σε φάουλ. Για την ιστορία, πάντως, η ΑΕΛ τέσσερα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ...