Έσπασε το ρόδι πάνω στην Ανόρθωση!

Η ΑΕΛ κέρδισε 1-0 την Ανόρθωση σε ένα ντέρμπι που έγινε στο Τσίρειο για την 11η αγωνιστική. Πρώτο ντέρμπι που παίρνει το συγκρότημα του Ντούσαν Κέρκεζ, «χρυσός» σκόρερ ο Μαέ στο 66’. Στους 21 πόντους η ΑΕΛ, έμεινε στους 23 η Ανόρθωση.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Το παιχνίδι άρχισε δυνατά και στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε πολύ καλό ρυθμό και σύνολο τρεις ευκαιρίες. Δύο για τους γαλαζοκίτρινους (με Αβραάμ και Ριέρα) και μια για την Κυρία (με τον Καλτσά).

Το 0-0 παρέμεινε όμως, οι γηπεδούχοι με την πάροδο του χρόνου κρατούσαν περισσότερο μπάλα και η Κυρία επέλεξε να δώσει λίγο χώρο για να κλέψει μπάλες και να βγει ταχύτατα στην κόντρα. Φάσεις άλλες δεν είχαμε όμως, καθώς η εδαφική υπεροχή των γαλαζοκιτρίνων ήταν ανούσια.

Σε κάποια σημεία του πρώτου ημιχρόνου η Ανόρθωση έβγαινε με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση αλλά και αυτής οι τελικές της πάσες ήταν ημιτελείς.

Από το 25ο λεπτό και μετά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πιο επιθετική διάθεση όμως χωρίς αντίκρισμα. Τα λεπτά κυλούσαν, βλέπαμε στο Τσίρειο παιχνίδι δύναμης και δυνατών μαρκαρισμάτων και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα μετά από 31 λεπτά αγώνα.

Εκεί ήρθε καλή φάση μετά από ώρα με τον Ριέρα να μην μπορεί να σκοράρει, ενώ ο Μανιάς απάντησε στις ευκαιρίες από πλευράς Ανόρθωσης ένα λεπτό αργότερα (32’) καθώς η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Ο ρυθμός ανέβηκε εκ νέου, η μπάλα πήγαινε συνεχώς πότε από τη μια εστία πότε από την άλλη με ταχύτητα, ενώ η ΑΕΛ έχασε σπουδαία φάση στο 34’ με δράστη τον Αβραάμ. Ο διεθνής άσος των γηπεδούχων έκανε την κεφαλιά προ κενής εστίας αλλά δεν σκόραρε, με τον Αντωνίου να προλαβαίνει τον Ελουντού στο 37’ και να διώχνει σε κόρνερ.

Όποτε έκανε ευκαιρία ο ένας, απαντούσε ο άλλος με δική του απειλή. Το 0-0 παρέμενε και βλέπαμε ένα πολύ καλό ντέρμπι στο Τσίρειο. Δύναμη, τεχνική και όλα όσα υπάρχουν σε ένα τέτοιο παιχνίδι έκαναν την εμφάνιση τους στο γήπεδο της Λεμεσού.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τίποτα δεν άλλαξε και ο Χρυσοβαλάντης Θεουλή έστειλε την ΑΕΛ και την Ανόρθωση στα αποδυτήρια με το 0-0 να αναγράφεται στον φωτεινό πίνακα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές για την Ανόρθωση καθώς έμειναν στα αποδυτήρια οι Σελίν και Μανιάς, ενώ τις θέσεις τους πήραν οι Κορέια και Κβιλιτάια.

Οι κινήσεις αυτές βελτίωσαν τους φιλοξενούμενους που έγιναν πιο δημιουργικοί και ανέβαζαν περισσότερους παίκτες μπροστά. Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης της άνηκε καθώς στο 59’ ο Καλτσάς είδε τον Βοζίνια να του λέει ‘’όχι’’ και να κρατά το 0-0.

Στο 62’ και ενώ η ΑΕΛ ανέβασε και αυτή απόδοση, είδε τον Θεουλή να της αρνείται πέναλτι και να δίνει φάουλ για το χέρι που έκανε ο Αρτυματάς. Ο Μαέ αστόχησε στην απευθείας εκτέλεση όμως λίγα λεπτά πιο μετά, στο 66’ συγκεκριμένα, ο ίδιος παίκτης νίκησε τον Λόρια με πλασέ εντός περιοχής και έκανε το 1-0.

Νέα δεδομένα επικρατούσαν πλέον στο Τσίρειο με τους γηπεδούχους να σκοράρουν πρώτοι και να το πανηγυρίζουν έξαλλα.

Η Κυρία πήγε να αντιδράσει άμεσα, όμως ο οριακά εκτεθειμένος Κβιλιτάια μπορεί να σκόραρε όμως ο βοηθός διαιτητής είχε προλάβει να σηκώσει το σημαιάκι του. Η φάση αυτή έγινε στο 67’.

Τα λεπτά κυλούσαν, στην εξίσωση μπήκαν οι αλλαγές όπως και η κούραση για τις δύο ομάδες.

Η Ανόρθωση έχασε κάποιες στιγμές, κυρίως με τον Κβιλιτάια, όμως πότε ο Βοζίνια, πότε οι αμυντικοί του Ντούσαν Κέρκεζ κρατούσαν το σκορ στο 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 83’ μετά από σπρώξιμο του Ράσο πάνω στον Κβιλιτάια, όμως ο Θεουλή έδειξε ‘’παίζεται’’.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, όλα ήταν ανοιχτά όμως οι της ΑΕΛ κράτησαν το 1-0 και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή τους βρήκε νικητές.

Πρώτο ντέρμπι που κερδίζουν οι γαλαζοκίτρινοι και κάνουν το 5 στα 5 στο Τσίρειο. Πρώτη εκτός έδρας ήττα για την Ανόρθωση που κατά διαστήματα έπαιξε καλά και θα μπορούσε να ήταν πιο εύστοχη σε κάποιες τελικές προσπάθειες.

Πλέον οι δύο ομάδες συγκεντρώνονται στη συνέχεια και τις επόμενες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις που είναι συνεχόμενες.