«Το έσταξε» ο Ντιγκινί, επέστρεψε στην κορυφή!

Στην πρεμιέρα του Γιάννη Πετράκη στον πάγκο του ο Απόλλωνας έγινε η πρώτη ομάδα που υποχρεώνει την ΑΕΚ σε απώλεια βαθμών στην Αρένα και με το νικηφόρο πέρασμά του (2-1) από τη Λάρνακα αξιοποίησε πλήρως την ήττα της Ανόρθωσης (0-1 από την ΑΕΛ) και πάτησε ξανά κορυφή, αφού πλεονεκτεί έναντι του συλλόγου της Αμμοχώστου στην ισοβαθμία.

Μετά από ένα μάλλον ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο η μεγάλη ευκαιρία του Ντιγκινί (10’) αποτέλεσε την απαρχή της σταδιακής ανόδου του Απόλλωνα, που κρατούσε περισσότερο την μπάλα και ήλεγχε τον ρυθμό και τον αντίπαλο.

Στο 25ο λεπτό ο Λούκας Σωτηρίου δεν είδε το εντός περιοχής χέρι του Τάντι σε σέντρα του Γιαννιώτα, ωστόσο στο 29’ οι «κυανόλευκοι» έφτασαν στο γκολ με ατομική ενέργεια του Πίττα, ο οποίος συνέκλινε από αριστερά και με συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι από εκεί στα δίχτυα του Τένκενς.

Οι Λαρνακείς επιχείρησαν να αντιδράσουν, δεν δημιούργησαν ωστόσο κινδύνους για την εστία του Δημητρίου, σε αντίθεση με τους Λεμεσιανούς, οι οποίοι στο 38ο είδαν τον Ντιγκινί να χάνει ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

Με την είσοδο των Τριτσκόφσκι και Ακοράν μετά την ανάπαυλα οι «κιτρινοπράσινοι» άρχισαν βαθμιαία να ισορροπούν το παιχνίδι. Μετά το ακυρωθέν ως οφσάιντ τέρμα του Ναράνχο (51’) έφτασαν στην ισοφάριση με υπέροχη ατομική προσπάθεια και υποδειγματικό τελείωμα από τον Ακοράν (66’), ωστόσο ο Απόλλωνας είχε την απάντηση στην ισοφάριση.

Επτά λεπτά αργότερα, σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο, ο νεοεισελθών Παναγιώτου «σέρβιρε» και ο Ντιγκινί δεν άφησε Τρίτη μεγάλη ευκαιρία να πάει ανεκμετάλλευτη δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους «κυανόλευκους».

Ο λεμεσιανός σύλλογος ήταν ακολούθως πιο κοντά σ’ ένα τρίτο τέρμα, το οποίο «άγγιξε» στο 89’ σε σουτ του Νταμπό που σταμάτησε στο δοκάρι και στο 92' σε χαμένο τετ α τετ του ίδιου παίκτη (σ.σ. απέκρουσε σε κόρνερ ο Τένκενς).

ΑΕΚ - ΑΠΟΛΛΩΝ  1-2 (22.11)
Γήπεδο:
ΑΕΚ Αρένα
Σκόρερ: 67’ Ακοράν / 29’ Πίττας, 73’ Ντιγκινί
Διαιτητές: Λούκας Σωτηρίου - Χαράλαμπος Γεωργίου, Παύλος Γεωργίου - Βασίλης Δημητρίου
Κίτρινες: Χέιτλι, Σπιρόφσκι, Τάντι / Ντιγκινί, Σάλαϊ (3η)
ΑΕΚ (4-2-3-1): Τένκενς - Φερνάντεθ, Μ. Γκονθάλεθ, Τρουγιόλς, Τάντι (80’ Κωνσταντίνου) - Χέιτλι, Σπιρόφσκι - Γκαρθία (67’ Αναστασίου), Σπόλιαριτς (46’ Τριτσκόφσκι), Μακρής (46’ Ακοράν) - Ναράνχο.
ΑΠΟΛΛΩΝ (4-4-2): Δημητρίου - Πέδρο (55’ Παναγιώτου), Γιούστε, Σάλαϊ, Αγκίρε - Μάρκοβιτς (46’ Κυριάκου), Ντένιτς (88’ Νταμπό) - Γιαννιώτας (88’ Βασιλείου), Πίττας - Ντιγκινί, Μπένσοπ (63’ Σακέτι).