Αφεντικό της Λεμεσού και στο -2 η ΑΕΛ από την κορυφή

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια του Λεμεσιανού ντέρμπι αφού επικράτησε με 1-2 του Απόλλωνα. Τα γκολ οι Μπάμπιτς και Ριέρα, είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους κυανόλευκους ο Ματέι. Στο -2 από την κορυφή οι γαλαζοκίτρινοι που έφτασαν τους 24 βαθμούς.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους. Τόσο οι γηπεδούχοι τόσο και οι φιλοξενούμενοι επιχειρούσαν πίεση στα ψηλά και ο Απόλλωνας έχασε την πρώτη μεγάλη φάση του ντέρμπι καθώς το παράλληλο γύρισμα του Γιαννιώτα βρήκε τον Μπένσοπ να πλασάρει και να αστοχεί από κοντινή απόσταση.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και η ΑΕΛ ευτύχησε να σκοράρει πρώτη χάρης στην έξυπνη πάσα του Αβραάμ και το ιδανικό τελείωμα (με κεφαλιά) του Μπάμπιτς. Αυτή η φάση ήρθε στο 20ο λεπτό και άλλαξε τα δεδομένα στο Τσίρειο.

Οι παίκτες του Κέρκεζ πήραν αυτοπεποίθηση μετά το γκολ τους, έπαιζαν καλή άμυνα και το συγκρότημα του Πετράκη επιχειρούσε με ψηλές μπαλιές να τροφοδοτήσει τους Μπένσοπ και Ντιγκινί. Μάταια όμως γιατί οι γαλαζοκίτρινοι είχαν αποτελεσματικές παρεμβάσεις και στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους κρατούσαν μπάλα.

Μέχρι το τέλος των πρώτων 45’ είχαμε μια κεφαλιά του Σάλαϊ στο 41ο λεπτό όμως ήταν άστοχη και έτσι τίποτα δεν άλλαξε. Ο Τιμόθεος Χριστοφή σφύριξε για το τέλος του πρώτου μέρους και έστειλε στα αποδυτήρια τις δύο ομάδες, με την ΑΕΛ να κερδίζει 0-1.

Mε την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Πετράκης έκανε δύο αλλαγές. Έμειναν στα αποδυτήρια οι Ντιγκινί και Μπένσοπ, τη θέση τους πήραν οι Νταμπό και Ματέι.

Ο Απόλλωνας ήθελε να γίνει πιο επιθετικός, το 0-1 παρέμενε και επιστρατεύθηκε και ο Πέδρο αντί του Φιλιώτη. Ήταν ένα ντέρμπι δυνατό, με μονομαχίες και περίσσιο πάθος εκατέρωθεν.

Οι κυανόλευκοι με το πέρασμα του χρόνου πατούσαν καλύτερα και στο 58’ έχασαν μεγάλη φάση με τον Νταμπό να αστοχεί απέναντι από τον Βοζίνια. Απάντησε η ΑΕΛ με μεγάλη φάση του Μπάμπιτς στο 59’, όμως το σουτ του σκόρερ των φιλοξενουμένων έφυγε έξω.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν και άλλο απόδοση, πέρασε στο παιχνίδι ο Χάμπος Κυριάκου και στο 71’ οι παίκτες του Πετράκη είχαν δοκάρι. Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, έπιασε την κεφαλιά ο Σάλαϊ όμως η οριζόντια δοκός του Βοζίνια ήταν σύμμαχος των γαλαζοκιτρίνων.

Στο επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι καθώς ο Τιμόθεος σφύριξε παράβαση του Τεϊσέιρα πάνω στον Ματέι. Ο Μάρκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση όμως δεν κατάφερε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Απίστευτος ο Βοζίνια έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ και κράτησε το 0-1.

Οι παίκτες του Πετράκη δεν σταμάτησαν να πιέζουν και στο 76’ είχαν και δεύτερο δοκάρι με τον Νταμπό. Και πάλι στην οριζόντια δοκό σταμάτησε η μπάλα. Άτυχος δις ο Απόλλωνας που έχανε με 0-1.

Στο 77’ έμελλε να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι καθώς ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα, ο Ματέι έκανε την κεφαλιά και νίκησε τον μέχρι εκείνο το σημείο ανίκητο Βοζίνια. Όλα στην ισοπαλία λοιπόν.

Η ΑΕΛ δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση, βγήκε μπροστά και κέρδισε πέναλτι στο 80’ με τον Μαϊντεβατς. Ο Ριέρα στήθηκε στα 11 βήματα απέναντι από τον Δημητρίου, δεν μιμήθηκε τον Μάρκοβιτς και έτσι το 1-2 πανηγυρίστηκε έντονα από τον Κέρκεζ και τους συνεργάτες του.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Απόλλωνας επιχείρησε να ισοφαρίσει εκ νέου και άσκησε πίεση όμως οι σωστές τοποθετήσεις των παικτών των γαλαζοκιτρίνων κράτησαν τον δείκτη του σκορ στο 1-2.

Το τελικό σφύριγμα του Τιμόθεου έφερε στην ΑΕΛ το τρίποντο και το συγκρότημα του Κέρκεζ πήγε στους 24 βαθμούς. Στους 23 έμεινε ο Απόλλωνας που έχει παιχνίδι λιγότερο (αυτό με την Ομόνοια).

Την επόμενη αγωνιστική (που είναι και η τελευταία του πρώτου γύρου) η ΑΕΛ θα υποδεχθεί τον Εθνικό Άχνας και ο Απόλλωνας θα παίξει εκτός έδρας με την ΕΝΠ.