Χίλια μάτια να 'χω, να βλέπω τον Ναράνχο!

Σε αντίθεση με το κύπελλο (εντός έδρας ήττα-αποκλεισμός από την ΑΕΛ με 2-0), στο πρωτάθλημα το ντεμπούτο του Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο της ΑΕΚ ήταν απόλυτα επιτυχημένο.

Με πρωταγωνιστή (και σκόρερ) τον Χοσέ Ναράνχο οι Λαρνακείς επικράτησαν άνετα και δίκαια 3-0 του Εθνικού Άχνας στο Δασάκι, πανηγύρισαν την πιο ευρεία εκτός έδρας επιτυχία τους στη σεζόν και φτάνοντας τους 19 βαθμούς ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα το προσφυγικό σωματείο γνώρισε την πρώτη του ήττα υπό τον Απόστολο Μακρίδη και παρέμεινε κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Ναράνχο με κεφαλιά

Ο αγώνας άρχισε με μια διπλή ευκαιρία της ΑΕΚ (Ναράνχο, Ιωάννου) με τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού και μία του Εθνικού στην αντεπίθεση (Ζάκπα), ωστόσο Μπογκατίνοφ και Ραμίρεθ αντιστοίχως ήταν σε ετοιμότητα.

Βαθμιαία οι Λαρνακείς άρχισαν να κρατούν περισσότερο την μπάλα, όμως πιο κοντά στο γκολ έφτασαν οι γηπεδούχοι (20’ παρ’ ολίγον αυτογκόλ Μόισοφ, 22’ Κονέ). Δεν το πέτυχαν, όμως, και η μπάλα τους «τιμώρησε» λίγο πριν το ημίωρο, όταν από σέντρα του Ιωάννου ο Ναράνχο με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ (29’).

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε σε κόρνερ την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου (33’), ενώ στο 38’ ο Αντωνιάδης ανέκοψε σωτήρια τον Κονέ που πήγαινε να βγει μόνος απέναντι στον Ραμίρεθ.

Ναράνχο αλά… Πανένκα

Μετά την ανάπαυλα ο Εθνικός με την είσοδο του Π. Ιωάννου «γύρισε» το σύστημά του και αυτός σε 3-4-1-2, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την ΑΕΚ να φτάσει σε δεύτερο τέρμα.

Στο 56ο λεπτό ο Ακοράν κέρδισε πέναλτι (από τον Χουντόμπιακ) και ο Ναράνχο με εκτέλεση αλά… Πανένκα το αξιοποίησε για το 2-0 (57’). Παρά τις διαδοχικές αλλαγές από τον Απόστολο Μακρίδη οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στη μείωση του σκορ, τουναντίον οι Λαρνακείς σε μια αντεπίθεση στο 80ό λεπτό πέτυχαν το 3-0 με τον νεοεισελθόντα Τολμές.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΑΕΚ 0-3 (30.11)

Γήπεδο: Δασάκι

Σκόρερ: 29’, 57’ πέν. Ναράνχο, 80’ Τολμές

Διαιτητές: Νικόλας Νεοκλέους - Όμηρος Τζιωρτζής, Ανδρέας Π. Ανδρέου - Χρυσοβαλάντης Θεουλή

Κίτρινες: Περατικός, Ντέιβισον, Χριστοφή (3η) / Φερνάντεθ, Ιωάννου

Θεατές:

ΕΘΝΙΚΟΣ (4-2-3-1): Μπογκατίνοφ - Κ. Ηλία, Περατικός (58’ Παπαγεωργίου), Ντέιβισον, Χριστοφή - Μιγκελίτο (58’ Χαραλάμπους), Χουντόμπιακ - Μ. Ηλία (58’ Κοστόφσκι), Ντόλεζαλ (46’ Π. Ιωάννου), Κονέ - Ζάκπα (71’ Ανδ. Ηλία).

ΑΕΚ (3-4-1-2): Ραμίρεθ - Μ. Γκονθάλεθ, Μόισοφ (84’ Τόρες), Αντωνιάδης - Φερνάντεθ, Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι, Θ. Ιωάννου - Ακοράν - Μακρής (74’ Τολμές), Ναράνχο (84’ Κωνσταντίνου).