Δόξα-Ανόρθωση: «Μπαμ» στο Μακάρειο

Η Δόξα έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο Μακάρειο κερδίζοντας με 2-1 την Ανόρθωση, η οποία έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην κορυφή και να αυξήσει τη διαφορά από τις άλλες ομάδες.

Η ομάδα του Κετσπάγια δεν ήταν σε καλή μέρα και έπεσε θύμα έκπληξης στο Μακάρειο, με τη Δόξα να επιστρέφει στις νίκες και να πιάνει την Ομόνοια στην 7η θέση με 17 βαθμούς. Από την άλλη η Ανόρθωση έμεινε πρώτη με 26 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Σαντίκ στο 27’ και απάντησε ο Μανιάς στο 51’. Χρυσός σκόρερ της Δόξας ο Μέσκα που έκανε το 2-1 στο 57’.

ΕΔΩ ΤΟ LIVE

Κακή η Ανόρθωση, γκολ η Δόξα

Η Ανόρθωση ξεκίνησε… μουδιασμένα το παιχνίδι και δεν μπορούσε να επιβληθεί της Δόξας. Από την άλλη η ομάδα του Σακκά κράτησε μπάλα και προσπάθησε να απειλήσει. Πέραν από ένα καλό 5λεπτο της Ανόρθωσης, δεν μπόρεσε η ομάδα του Κετσπάγια να βάλει πίεση στην άμυνα της Δόξας. Στο 27ο λεπτό η Δόξα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Βργκοτς και ο Σαντίκ το έκανε γκολ, βάζοντας μπροστά την ομάδα του με 1-0.

Στη συνέχεια η Ανόρθωση προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως αποτέλεσμα, καθώς η Δόξα είχε εξαιρετική παρουσία στην αμυντική της λειτουργία.

Γκολ με το καλημέρα

Η Ανόρθωση μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε πολύ νωρίς να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Συγκεκριμένα στο 51’ ο Μανιάς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά από σέντρα του Χριστοφή, κάνοντας το 1-1.

Κοντά στην ανατροπή η Ανόρθωση, 2-1 η Δόξα!

Εκεί που η Ανόρθωση έδειχνε να βρίσκεται κοντά στην ανατροπή με χαμένες ευκαιρίες, η Δόξα βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα με τον Μέσκα, μετά από λάθος του Λόρια.