Μεγάλο διπλό και δεύτερη θέση για τον Απόλλωνα

Μεγάλη σε έκταση νίκη για τον Απόλλωνα με 5-1 στο Τάσος Μάρκου επί της ΕΝΠ. Σκόρερ για την ομάδα του Πετράκη ήταν οι Πίττας (δυο), Γιαννιώτας, Πέδρο και Ντιγκινί με την ομάδα της Λεμεσού να ανεβαίνει πλέον στην 2η θέση με 26 βαθμούς όσους έχει και η Ανόρθωση.

Ένα ημίχρονο όλο Απόλλων
Ο Απόλλωνας ήταν το φαβορί στον αγώνα και το έδειξε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από την αρχή. Μπορεί να άργησε να πετύχει το πρώτο γκολ ο Απόλλωνας αλλά πρόλαβε πριν από αυτό να χάσει 3-4 καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ πιο γρήγορά.
Αρχικά στο 7ο λεπτό ο Πίττας έχασε την πρώτη του ευκαιρία με το σουτ του να πηγαίνει λίγο πάνω από την εστία του Πέτρου. Στο 17ο λεπτό και πάλι ο νεαρός άσος του Απόλλωνα έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ αλλά το πλασέ που έκανε δεν βρήκε στόχο. Τρια λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γιαννιώτα να χάσει άλλη μια καλή ευκαιρία για την ομάδα της Λεμεσού. Αφού έκανε του σουτ η μπάλα κτύπησε και σε συμπαίκτη του και είδε την μπάλα να περνά λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Πέτρου.

Άργησε αλλά πέτυχε το ζητούμενο
Μετά τις πολλές ευκαιρίες που βρήκε ο Απόλλωνας βρήκε και τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 29ο λεπτό ο Πέρδο έκανε την σέντρα ο Πέτρου βγήκε αλλά έχασε την μπάλα και από κοντά ο Γιαννιώτας άνοιξε το σκορ.

Δεύτερο ΓΚΟΛ με Πίττα
Στο 33ο λεπτό αφού έχασε προηγουμένως μεγάλες ευκαιρίες ο Πίττας βρήκε τον τρόπο να πετύχει και αυτός τέρμα. Ο Γιαννιώτας έκανε την σέντρα ο Ματέι το πρώτο πλασέ ο Πέτρου έδιωξε και στην επαναφορά ο Πίττας με νέο πλασέ έκανε το 0-2 για τον Απόλλωνα.

Ξανά στο παιχνίδι η ΕΝΠ με Ντένιγκ
Στο 70ο λεπτό η ΕΝΠ μείωσε στο σκορ με τον Ντένιγκ και μπήκε και πάλι στον αγώνα. Οι δυο αλλαγές του Φερερ Ουντόζι και Ντένιγκ ήταν πρωταγωνιστές στην φάση του 73ου λεπτό με τον πρώτο να κάνει το σουτ και το δεύτερο την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου για το 1-2.

Δεύτερο προσωπικό ο Πίττας
Στο 83ο λεπτό ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι στο σκορ δυο τερμάτων με τον Πίττα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του. Μετά από αντεπίθεση ο Γιαννιώτας έδωσε την τελευταία στιγμή στον Πίττα ο οποίος με πλασέ πέτυχε το 1-3.

ΕΝΠ: Πέτρου, Ιρέπ, Φαν Άνχολντ (63’ Μουλαζίμης), Λουσέρο, Μπελόνε (42’ Θεοδώρου), Μαϊσουράτζε (42’ Ουντόζι) Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Φελίπε, Μπαλοτέλι, Μαρκόφσκι (63’ Ντέγκενιγκ)

Απόλλων: Δημητρίου, Γιούστε, Πέδρο, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Μάρκοβιτς (55’ Χάμπος), Πίττας, Γιαννιώτας (86’ Φιλιώτης), Ματέι (86’ Ντένιτς), Μπένσοπ (64’ Ντιγκινί)

Κίτρινες: Ουντόζι, Λουσέιρο / Σακέτι, Βασιλείου, Ρομπέρζ