Παντού του Αγίου Νικολάου, στο «Τάσος Μάρκου» του… Αϊ-Γιαννιού!

Αν ο Απόλλωνας είχε στο πρώτο ημίχρονο την αποτελεσματικότητα που επέδειξε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με την ΕΝΠ, το 6-0 επί του Ερμή θα είχε… αποκαθηλωθεί ως η ευρύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Μέχρι και την ισοφάριση των «βυσσινί», ωστόσο, το ποσοστό αξιοποίησης ευκαιριών από τους «κυανόλευκους» ήταν στο ίδιο επίπεδο με το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΛ, εξ ου και το παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου» κρίθηκε (μόλις) στο 83ο λεπτό.

Ο Νίκος Κίρζης έλαβε μια ευρεία εκτός έδρας επικράτηση ως δώρο ανήμερα της ονομαστικής του εορτής, μάλλον όμως θα έμεινε περισσότερο ευχαριστημένος για την επίδραση του Γιάννη Πετράκη στους συνονόματούς του Γιαννιώτα και Πίττα.

Ο 27χρονος Ελλαδίτης πιστώθηκε στο Παραλίμνι το πρώτο τέρμα του στο πρωτάθλημα, από τα δικά του πόδια άρχισε το 2-0, ενώ έδωσε την ασίστ για το 3-0. Μόνον από τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης αντιλαμβάνεται κάποιος εύκολα πως ο Γιαννιώτας ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις της ομάδας του και θα μπορούσε άνετα να θέσει ρεκόρ σε ασίστ, αν οι συμπαίκτες του ήταν στοιχειωδώς πιο εύστοχοι.

Υπενθυμίζεται πως και στο classico της Λεμεσού, από τα δικά του πόδια είχε προέλθει η σέντρα για την προσωρινή ισοφάριση, και ότι πριν την αλλαγή τεχνικής ηγεσίας είχε πιστωθεί όλη κι όλη μια ασίστ.

Ο Πίττας, από την άλλη, πέτυχε επίσης τα πρώτα τέρματά του στο τρέχον πρωτάθλημα, ενώ είχε σκοράρει και στο ντεμπούτο του Πετράκη (στο 2-1 επί της ΑΕΚ στο κύπελλο). Συνάμα ήταν ο δημιουργός του τέταρτου τέρματος, αφού από ασταθή απόκρουση του Πέτρου σε δικό του σουτ σκόραρε στην επαναφορά ο Πέδρο.

Ο 24χρονος σκόραρε για πρώτη φορά εις διπλούν με τη φανέλα του Απόλλωνα και μαζί με τον Γιαννιώτα συνέθεσαν το δίδυμο, πάνω στο οποίο βασίστηκε το νικηφόρο πέρασμα από το «Τάσος Μάρκου».

Σύμφωνα με τη λαϊκή θυμοσοφία «δεν είναι κάθε μέρα του Αϊ-Γιαννιού», αν όμως η επίδραση του Πετράκη στους δύο συνονόματούς του παραμείνει τόσο μεγάλη, τότε ο λεμεσιανός σύλλογος θα έχει αυξήσει ουσιαστικά τις πιθανότητες εκπλήρωσης των στόχων του. (Θα) του αρκεί να είναι του Αϊ-Γιαννιού κάθε τρεις ή επτά μέρες…