Ιστορικό αρνητικό ρεκόρ κόντρα στην Ομόνοια ο ΑΠΟΕΛ!

Το αήττητο σερί 27 αγώνων σε επίπεδο πρωταθλήματος χάθηκε το βράδυ της Δευτέρας (7/12) για τον ΑΠΟΕΛ, νωρίτερα ωστόσο οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν δει ακόμη ένα μακρύ σερί τους κόντρα στην Ομόνοια να τερματίζεται.

Συγκεκριμένα το 0-0 στον α’ γύρο της περασμένης σεζόν (2019/20) ήταν το πρώτο ντέρμπι «αιωνίων», στο οποίο δεν βρήκαν δίχτυα από τα πλέι οφ της περιόδου 2013/14. Έκτοτε είχαν σκοράρει σε 21 συναπτές αναμετρήσεις κόντρα στο «τριφύλλι».

Οι «πράσινοι», ωστόσο, κράτησαν ανέπαφη την εστία τους τόσο στον αγώνα του β’ γύρου την περασμένη σεζόν όσο και σε αυτόν της Δευτέρας για να συμπληρώσουν τρεις αναμετρήσεις (όλες υπό τον Χένινγκ Μπεργκ) δίχως γκολ από τον ΑΠΟΕΛ.

Τέτοιο σερί οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν μετρήσει μόνο άλλη μία φορά: από το παιχνίδι του β’ γύρου την περίοδο 1981/82 (0-1) έως τα δύο ντέρμπι της σεζόν 1982/83 (0-0 και 0-1). Τότε η «αφλογιστία» τους είχε φτάσει στα 379 λεπτά, από το τέρμα του Αντωνίου στο 9ο λεπτό του ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια 1-1 την περίοδο 1981/82 μέχρι το γκολ του Μουρς στο 29ο λεπτό του Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-1 τη σεζόν 1983/84.

Το νυν σερί άρχισε να «τρέχει» από το Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 1-2 στα πλέι οφ της περιόδου 2018/19 και δη το τέρμα του ντε Βινσέντι στο 51ο λεπτό. Κατά συνέπεια εκτείνεται ήδη σε 309 λεπτά και στο επόμενο clasico (26η αγωνιστική) θα φανεί, αν οι «γαλαζοκίτρινοι» θα καταρρίψουν άλλη μια ιστορική αρνητική επίδοση κόντρα στους «πράσινους».