Ο Ακοράν έστειλε την ΑΕΚ στο -3 από την κορυφή

Η ΑΕΚ επιβράβευσε την ανωτερότητα της στο απογευματινό παιχνίδι απέναντι στη Σαλαμίνα με τρίποντο, πλησίασε τη 2η θέση στο βαθμό και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους τρεις. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε με 1-0 χάρη στο 3ο φετινό τέρμα του Ακοράν στο 54ο λεπτό. Η Σαλαμίνα έμεινε στην 11η θέση με 11 βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα
Αρκετά καλύτερη και πιο απαιτητική ήταν η ΑΕΚ στο α’ ημίχρονο. Η ομάδα της Λάρνακας στο μεγαλύτερο μέρος είχε τον έλεγχο, απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις, όμως, η αστοχία των κιτρινοπράσινων και ο Βεσελόφσκι όταν χρειάστηκε κράτησαν το μηδέν.

Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη τους ευκαιρία στο 15ο λεπτό, με τον τερματοφύλακα της Σαλαμίνας να αποκρούει δύσκολα το δυνατό σουτ του Τολεμές που βρέθηκε απέναντι του.

Η ΑΕΚ κρατούσε την μπάλα και τη γυρόφερνε μπροστά από το κουτί των φιλοξενούμενων χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση. Στο 37’ ο Σπόλιαριτς σκόραρε, όμως, υπήρξε επιθετικό φάουλ από τον Τολεμές.

Η Σαλαμίνα επισκέφτηκε ελάχιστες φορές την περιοχή του Τόνιο, ο οποίος έγραψε μια σωστή έξοδο που πρόλαβε τον Οσέι προτού ο τελευταίος γίνει επικίνδυνος.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο, με την ουσιώδη διαφορά ότι το τέρμα ήρθε νωρίς για την ΑΕΚ. Στο 54’ ο Ακοράν με δυνατό σουτ εντός περιοχής και τον Βεσελόφσκι εκτός θέσης, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι για το 1-0.

Μετά το τέρμα αναγκαστικά η Σαλαμίνα διαφοροποίησε το πλάνο της και ανέβασε τις γραμμές προκειμένου να ψάξει το τέρμα της ισοφάρισης. Σε αντίθεση με την ΑΕΚ που… ηρέμησε με το επιθετικό τέμπο και πρόσεξε περισσότερο τα νώτα της ώστε να κρατήσει το προβάδισμα. Δεν ταμπουρώθηκε η ομάδα του κ. Αυγουστή, αλλά προσαρμόστηκε στις συνθήκες που διαμορφώθηκαν από το 54’ της αναμέτρησης.

Με την πάροδο του χρόνου η ΑΕΚ παρουσίασε σημάδια κόπωσης λόγω των συνεχόμενων αγώνων,  ωστόσο διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση, δεν απειλήθηκε από τη Σαλαμίνα και πανηγύρισε το σημαντικό τρίποντο.