Σχεδόν πέντε ώρες στο απόλυτο μηδέν και μετά ήλθε... ο Τζιωνής!

Το κοντέρ είχε σταματήσει στο έξι από τις 4 Οκτωβρίου. Στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης με την ΑΕΛ ο Ερίκ Μποτεάκ διαμόρφωνε το τελικό 3-0 και εκείνη τη στιγμή ουδείς υποψιαζόταν ότι εκείνο θα ήταν το τελευταίο εντός έδρας τέρμα της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα για πάνω από δύο μήνες.

Ακολούθησαν οι αναμετρήσεις με Ένωση, Δόξα και Ερμή, στις οποίες παρά τις ευκαιρίες (ακόμη και χαμένο πέναλτι) το «τριφύλλι» έμεινε στο μηδέν -κόντρα σε κάθε προγνωστικό και προσδοκία. Τα τρία γκολ επί του ΑΠΟΕΛ σημειώθηκαν μεν στο ΓΣΠ, αλλά σε παιχνίδι που η ομάδα ήταν τύποις φιλοξενούμενη.

Εν τέλει, το «μαύρο» σερί σταμάτησε στο παιχνίδι με την Πάφο. Μετά από 283 λεπτά αφλογιστίας οι «πράσινοι» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα σε εντός έδρας αναμέτρησή τους, ενώ το γκολ του Μαρίνου Τζιωνή στο 79ο λεπτό σηματοδότησε και το πρώτο «πακέτο» τερμάτων του σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας.