Έγινε κι αυτό το 2020: πρώτη ισοπαλία για την ΑΕΛ!

Σε ολόκληρο τον πρώτο γύρο αγνοούσε τον συμβιβασμό. Κάθε παιχνίδι ήταν «όλα ή τίποτε», νίκη ή ήττα. Ωστόσο, μετά την αναβολή του αγώνα της με τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα, η ΑΕΛ στον πρώτο αγώνα της στο β’ γύρο υποχρεώθηκε στην πρώτη της ισοπαλία, καθώς έμεινε στο 1-1 στο «N. PAPAS Group Αμμόχωστος-Επιστροφή» απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα. Με τον βαθμό αυτό ο λεμεσιανός σύλλογος έφτασε στους 28, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 12.

Ασκώντας έντονη πίεση στην πρώτη πάσα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφερναν να κρατούν το λεμεσιανό σύλλογο μακριά από τη δημιουργία επικίνδυνων καταστάσεων κοντά ή μέσα στην περιοχή του Κίσσα.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, βρήκαν τη λύση (και το γκολ) μέσα από μια στημένη μπάλα: από εκτέλεση φάουλ του Ντανίλο, ο Τόρες σέντραρε από δεξιά, ο Κίσσας απέκρουσε ασταθώς πάνω στη γραμμή την εξ επαφής κεφαλιά του Μπάμπιτς και ο Αβραάμ στην επαναφορά έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία (22’).

Λίγο πριν το ημίωρο ωστόσο η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απ’ ευθείας κόκκινη στον Ράσο για σοβαρά ριψοκίνδυνο παιχνίδι (σ.σ. πήγε με προτεταμένες τις τάπες στον αντίπαλο), το οποίο ο Θεουλή αντιλήφθηκε μόνο κατόπιν ειδοποίησης από τον V.A.R. και επιθεώρησης της φάσης στο on field monitor (29’).

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο λεμεσιανός σύλλογος δεν απειλήθηκε έως την ανάπαυλα και στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε -και σπατάλησε- πέντε εξαιρετικές ευκαιρίες για το 2-0 (52’, 63’ Τόρες, 54’, 57’ Μπάμπιτς, 63’ Τεϊσέιρα).

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου ενεργοποιήθηκε και στο 77 λεπτό η Νέα Σαλαμίνα έφτασε στην ισοφάριση, επίσης μέσω στημένης μπάλας: από εκτέλεση φάουλ του Κονφέ ο Βάγκνερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα να χτυπήσει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι κι ακολούθως καθαρά πίσω από τη γραμμή τέρματος (77’).

Ακολούθως και οι δύο ομάδες επιζήτησαν το δεύτερο τέρμα, ωστόσο αμφότερες ήταν πιο προσεκτικές στην άμυνα και απέτρεψαν κλασικές ευκαιρίες στα καρέ τους. Στα τελευταία λεπτά τα νεύρα ήταν ιδιαίτερα τεντωμένα, με αποτέλεσμα ο Θεουλή να δείξει από μία κίτρινη σε Χριστοφόρου-Ντανίλο για διαπληκτισμό, απ’ ευθείας κόκκινη στον Σιαθά για φάουλ στον Ζντραβκόβσκι και κίτρινη στον Βοζίνια για διαμαρτυρία.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΑΕΛ  1-1 (19.12)
Γήπεδο:
N. PAPAS Group Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 77’ Βάγκνερ  / 22’ Αβραάμ
Διαιτητές: Χρυσοβαλάντης Θεουλή - Χαράλαμπος Γεωργίου, Ανδρέας Π. Ανδρέου - Κυριάκος Χριστοδούλου
VAR: Δημήτρης Σολωμού / AVAR: Ευαγόρας Ευαγόρου
Κίτρινες: Βινίσιους (3η), Πικής, Κονφέ, Χριστοφόρου / Ριέρα (3η), Ντανίλο, Βοζίνια
Αποβολή: Σιαθάς (94, απ’ ευθείας κόκκινη) / Ράσο (29’, απ’ ευθείας κόκκινη)
ΣΑΛΑΜΙΝΑ (4-4-2): Κίσσας – Παύλου (70’ Σεργίου), Ανδρέου, Χριστοφόρου, Μπρένο - Βινίσιους, Κονφέ - Ντανίλο, Πικής (69’ Σιαθάς) - Κρεάν (59’ Τσίκο), Βάγκνερ.
ΑΕΛ (4-3-3): Βοζίνια - Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Ράσο, Σάντος - Ζντραβκόβσκι - Ριέρα (83’ Αντάμοβιτς), Ντανίλο - Τόρες (88’ Μάιντεβατς), Αβραάμ - Μπάμπιτς (69’ Μαέ).