Πράσινο τσουνάμι "έπνιξε" την Ανόρθωση

Ασταμάτητη! Η Ομόνοια μετέτρεψε ακόμη ένα ντέρμπι σε περίπατο και δείχνει έτοιμη να υπερασπιστεί τη θέση που κατέλαβε την περσινή περίοδο. Οι πράσινοι κέρδισαν την Ανόρθωση με χαρακτηριστική ευκολία στο ΓΣΠ με 3-0 και πλησίασαν στους τρεις βαθμούς τον Απόλλων που βρίσκεται στην κορυφή, αλλά με παιχνίδι λιγότερο. Ο Ασαντέ πέτυχε το πρώτο και το τρίτο τέρμα, ενώ ενδιάμεσα σκόραρε ο Παπουλής, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 39’. Νέο μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Λέζιακς, ο οποίος και στα τρία τέρματα είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, μεγάλος κερδισμένος στη σκακιέρα ο Χένινγκ Μπεργκ.

Η εξέλιξη του αγώνα
Καταφανώς ανώτερη σε όλο το α’ ημίχρονο ήταν η Ομόνοια που καλησπέρισε την Ανόρθωση με γκολ. Οι πράσινοι στη δεύτερη προσπάθεια τους, σκόραραν και μπήκαν σε θέση οδηγού. Ο Λέζιακς, ο οποίος για ακόμη μια φορά ανέλαβε σχεδόν όλες τις επιθετικές ενέργειες της ομάδας του, σέντραρε για τον Ασαντέ και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό του ντέρμπι.

Η ομάδα του Μπεργκ απέκτησε δυναμική και συνέχισε να κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο, σε αντίθεση με την Ανόρθωση που βρισκόταν σε αποσύνθεση. Ο Τιμούρ Κετσπάγια εκνευρισμένος με αυτά που έβλεπε, δεν μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα του που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.

Μετά το 20λεπτο η Ανόρθωση πήγε να σηκώσει κεφάλι, αλλά λίγα λεπτά μετά η Ομόνοια επανέφερε την τάξη. Μετά από ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στον συνήθη ύποπτο Λέζιακς που με συρτή μπαλιά βρήκε τον Παπουλή και ο τελευταίος με σουτ εντός περιοχής, έκανε το 2-0 στο 27’.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν καταγράφηκε κάποια καλή φάση, με την εικόνα να είναι παρόμοια με προηγουμένως, με την Ομόνοια να ελέγχει πλήρως το ρυθμό.

Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, έτσι και το β’ ημίχρονο. Με γκολ. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Λέζιακς υποδέχτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Γκόμεθ και έβγαλε τη συρτή σέντρα, με τον Λόρια να διώχνει δυο φορές ασταθώς και τον Ασαντέ με κοντινό σουτ να γράφει το 3-0 στο 48ο λεπτό.
Το δεύτερο τέρμα του Αφρικανού φορ ήταν το τελειωτικό χτύπημα στην Ανόρθωση και στο εναλλακτικό πλάνο του Τιμούρ Κετσπάγια που προχώρησε σε δυο αλλαγές στην έναρξη του β΄ ημιχρόνου.

Η Ομόνοια έριξε ταχύτητες και η Ανόρθωση έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 63’, με τον Ελουντού να κάνει την κοντινή κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Οι κυανόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση των πρασίνων και προσπάθησαν για το γκολ της τιμής, αλλά μάταια, αφού ο Παναγή μόλις μια φορά χρειάστηκε να αποκρούσει την μπάλα (88').

Στο 85ο λεπτό ο Λόρια έκανε μεγάλη επέμβαση σε κοντινό σουτ από τον Κακουλλή, ωστόσο σε περίπτωση που έστελνε την μπάλα στα δίκτυα το VAR θα το ακύρωνε ως οφσάιντ.

Το τριπλό σφύριγμα του Βασίλη Δημητρίου βρήκε την Ομόνοια να θριαμβεύει και να πανηγυρίζει την 4η διαδοχική νίκη της.