Ο Σωφρόνης απέχει σχεδόν πέντε ώρες από τον… Μπεν Σιμόν!

«Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται», ορίζει η λαϊκή θυμοσοφία, αλλά κανόνας δίχως εξαίρεση δεν υφίσταται. Η περίπτωση του Σωφρόνη Αυγουστή στην ΑΕΚ (φαίνεται να) το επιβεβαιώνει.

Στην πρεμιέρα του στον πάγκο των Λαρνακέων ο «κάττος» γνώρισε οδυνηρή εντός έδρας ήττα με 2-0 από την ΑΕΛ, η οποία άφησε τους «κιτρινόμαυρους» εκτός συνέχειας στο κύπελλο, στο πρωτάθλημα ωστόσο το σκηνικό άλλαξε άρδην.

Σε πέντε παιχνίδια υπό τον πρώην τεχνικό του Απόλλωνα η ΑΕΚ μέτρησε τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία κρατώντας και στα πέντε παιχνίδια ανέπαφη την εστία της (Εθνικός 3-0, Ολυμπιακός 4-0, Πάφος 0-0, Νέα Σαλαμίνα 1-0, Καρμιώτισσα 1-0)!

Πέντε αγωνιστικές στη σειρά με μηδέν παθητικό ο Αυγουστή είχε μετρήσει και στον πάγκο του λεμεσιανού συλλόγου από τις 27 Νοεμβρίου μέχρι τις 21 Δεκεμβρίου 2017 (Εθνικός 3-0, Πάφος 6-0, Ομόνοια 1-0, Ολυμπιακός 3-0, Ερμής 6-0).

Τότε όμως το σερί του είχε φτάσει τα 588 λεπτά, καθώς πριν το παιχνίδι με τον Εθνικό ο Απόλλων κράτησε ανέπαφη την εστία του για 52’ κόντρα στην Αλκή, ενώ μετά το παιχνίδι με τον Ερμή μέτρησε άλλα 86’ απαραβίαστης εστίας στο τοπικό ντέρμπι με την ΑΕΛ.

Αυτό σημαίνει ότι για να θέσει προσωπικό ρεκόρ ο Αυγουστή, πρέπει η ΑΕΚ να μη δεχτεί γκολ στο εντός έδρας ντέρμπι με την Ομόνοια (3/1) κι ακολούθως να κρατήσει το μηδέν τουλάχιστον έως το 49ο λεπτό του εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΛ (6/1).

Για να σπάσει το ρεκόρ συλλόγου, ωστόσο, η… βαλίτσα θα πρέπει να πάει πολύ πιο μακριά. Συγκεκριμένα, την περίοδο 2012/13 οι Λαρνακείς υπό τον Ραν Μπεν Σιμόν άρχισαν το πρωτάθλημα με οκτώ συναπτές αγωνιστικές δίχως αντίπαλο γκολ και μάζεψαν την μπάλα από τα δίχτυα τους για πρώτη φορά μετά από 738 λεπτά!

Για να καταρρίψει αυτήν την επίδοση η ΑΕΚ θα πρέπει να διευρύνει το νυν σερί της στα παιχνίδια με Ομόνοια, ΑΕΛ, ΕΝΠ και να κρατήσει το μηδέν τουλάχιστον έως το 19 λεπτό του εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ.