ΑΠΟΕΛ-ΕΝΠ 0-2: Κέρδισε ανάσανε… και τον βάζει σε περιπέτειες

Νίκη στο ΓΣΠ επί του ΑΠΟΕΛ μετά από 13 χρόνια για την ΕΝΠ. Οι βυσσινί κέρδισαν τους γαλαζοκίτρινους με 0-2 και πέτυχαν την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η προηγούμενη φορά που η ομάδα της ΕΝΠ κέρδισε στο ΓΣΠ τον ΑΠΟΕΛ ήταν στις 20/01/08 με 1-0. Με τους 3 βαθμούς που πήρε η ΕΝΠ ανέβηκε στην 13η θέση στην 11η έμεινε ο ΑΠΟΕΛ.

Δεκάλεπτο με δοκάρι και καλή στιγμή
Με το καλημέρα του αγώνα μόλις στο 2ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν μια ανάσα από το να ανοίξουν το σκορ ωστόσο η κεφαλιά του Νούχιου (μετά από εκτέλεση φαουλ του Εφραίμ) κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Τσασέφσκι. Μετά από πέντε λεπτά και συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό ο Εφραίμ έκανε το δυνατό σουτ με τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ με πέφτει και να διώχνει την μπάλα.

Ανέβηκε η ΕΝΠ και πήρε κεφάλι στο σκορ
Μετά την πίεση που έβαλε ο ΑΠΟΕΛ στο ξεκίνημα του αγώνα η ΕΝΠ, πήρε χώρο ανέβηκε αγωνιστικά και έφτιαξε τις δικές της ευκαιρίες πριν πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 17ο λεπτό ο Φελίπε ανάγκασε τον Σίλβα στην πρώτη του επέμβαση διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Μπάλασιτς από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα έξω. Στο 21ο λεπτό ο Θεοδώρου έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Από την μια πλευρά η μπάλα από την άλλη ο Σίλβα και 0-1
Στο 37ο λεπτό η ΕΝΠ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Θεοδώρου από τον Μερκή με τον κεντρικό αμυντικό των γαλαζοκιτρίνων να δέχεται και την κίτρινη κάρτα. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Ντένινγκ για το 0-1.

Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ… αστοχεί ο Ντε Βινσέντι
Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Λούντεμο. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε με τον Τσασέφσκι να μαντεύει σωστά την γωνιά και να αποκρούσει το πέναλτι του Αργεντινού διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Κλασική για τον ΑΠΟΕΛ στο 45+
Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Σατσιάς από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω.

Ο ΑΠΟΕΛ την κατοχή η ΕΝΠ τις ευκαιρίες
Οι γαλαζοκίτρινοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας στο β’ μέρος αλλά η ομάδα της ΕΝΠ ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Αρχικά στο 51ο λεπτό ο Θεοδώρου έφτασε στο ύψος της περιοχής του Σϊλβα έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κορνερ. Στο 64ο λεπτό ο Μπελόνε έκανε την γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω και στο 66ο λεπτό ο Φελίπε έφυγε από το κέντρο μόνος έφτασε στο ύψος της περιοχής του Σίλβα έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω.

Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ
Στο 70ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στο σκορ. Αρχικά ο Μπέν Σαχάρ μέσα από την μικρή περιοχή έκανε το σουτ με τον Τσασέφσκι να διώχνει με τα πόδια και στην συνέχεια ο Νούχιου να κάνει το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Σίλβα.

Αντεπίθεση… και 0-2 για ΕΝΠ
Μια, δυο, τρίτη και φαρμακερή για την ΕΝΠ. Ο ΑΠΟΕΛ βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει το παιχνίδι και άφησε ανοικτούς τους χώρους στην άμυνα του με αποτέλεσμα να το πληρώσει. Στο 77ο ο Κοσμά έδωσε κάθετη μπαλιά στον Θεοδώρου ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Σίλβα τον απέφυγε και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-2 της ΕΝΠ.

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Σάντος, Εφραίμ (69’ Κουτσάκος), Λούντεμο, Νούχιου, Ντε Βινσέντι (69’ Ζαχίντ), Σατσιάς (56’ Σαχάρ), Γαβριήλ (46’ Αντζίλι), Μερκής, Γουήλερ και Σιέλης (79’ Κσταντώνης)

ΕΝΠ: Γκασέβσκι, Μπαρπόζα, Μπλάσιτς, Κυριάκου, Λουσέρο, Κοσμάς, Μπελόνε (83’ Μαισουράτσε), Κωτσόνης (90+ Μουλαζίμης), Φελίπε, Θεοδώρου (82’ Μαρκόφσκι), Ντένιγκ (68’ Μπαλοτέλι)

Κίτρινες: Μερκής, Σατσιάς, Σάντος/ Μπάλασιτς, Κοσμάς, Κοτσώνης

Κόκκινες: Μερκής

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης