ΑΕΚ-Ομόνοια 0-3: Πράσινος ταύρος γκρέμισε την «Αρένα»

Η Ομόνοια καθάρισε άλλο ένα ντέρμπι και συνεχίζει την τρελή της πορεία στο πρωτάθλημα. Οι πράσινοι κέρδισαν με 3-0 την ΑΕΚ στην Αρένα, έφτασαν τις πέντε σερί νίκες και πλησίασαν την κορυφή του πρωταθλήματος δείχνοντας τις προθέσεις τους ενόψει των συνεχόμενων ντέρμπι.

Το τρένο του Μπεργκ πέρασε και από τη Λάρνακα και μετρά πέντε σερί νίκες, με τις οποίες έκανε την αντεπίθεση του και έφτασε στην 3η θέση και στους 32 βαθμούς. Από την άλλη η ΑΕΚ είδε τον αντίπαλο να εκμεταλλεύεται πλήρως τις ευκαιρίες του, σε αντίθεση με την ίδια που δεν μπόρεσε να βρει δίκτυα απέναντι στον εξαιρετικό Φαμπιάνο. Η ΑΕΚ έμεινε στους 29 βαθμούς.

Καλύτερη και δοκάρι για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ντέρμπι, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Από την άλλη η Ομόνοια περίμενε την ΑΕΚ στο δικό της γήπεδο και προσπάθησε να αμυνθεί σωστά στα πρώτα στάδια του αγώνα. Η ομάδα του Σωφρόνη βρήκε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 8ο λεπτό, με τον Σπιρόφσκι να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Πέναλτι και 0-1 με Παπουλή

Ο Κούσουλος κέρδισε πέναλτι στην πρώτη φάση που η Ομόνοια πάτησε περιοχή και ο Φώτης Παπουλής έβαλε τους πράσινους μπροστά στο σκορ στο 17’, νικώντας τον Τόνιο από το σημείο του πέναλτι.

«Ζωγραφιά» Ασαντέ και 0-2!

Δέκα λεπτά αργότερα (27’) ο Ασαντέ έπιασε ένα πανέμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής και έβαλε μπροστά την Ομόνοια με 0-2. Η ΑΕΚ επηρεάστηκε από τα δυο γκολ των πρασίνων, ωστόσο μετά το 0-2 πίεσε και έχασε μεγάλες ευκαιρίες. Εκεί όμως βρήκε τον Φαμπιάνο που έκανε σπουδαία απόκρουση στο 29ο λεπτό.

3 στα 3 η Ομόνοια

Η Ομόνοια στην 3η τελική προσπάθεια που βρήκε σκόραρε και τρίτο γκολ, έχοντας 100% επιτυχία. Στο 41’ ο Λέζιακς σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Ασαντέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-3 και να σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι.

Σωστή διαχείριση από την Ομόνοια

Η Ομόνοια έκανε εξαιρετική διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο, από την άλλη δεν βοήθησαν οι αλλαγές της ΑΕΚ και το 0-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ: Τονιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (46'Ναράνχο), Ακοράν, Τρισκόφσκι (59’ Μακρής), Γκαρσία (68’ Τάντι), Χέιτλι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46'Χάουγκεν), Φλοριάν, Μοϊσόφ (46'Φερνάντεθ).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Γκόμεθ, Κούσουλος, Παπουλής (46'Ντούρις), Τζιωνής(76’ Κακουλλής), Τιάγκο(76’ Λοίζου), Ασάντε (46'Μποτεάκ).