Η καλύτερη επίθεση για τους αντιπάλους

Οι τραγικές εμφανίσεις και τα ντροπιαστικά αποτελέσματα έγιναν συνήθεια στον ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι οδεύουν από το κακό στο χειρότερο και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει αν και πότε θα υπάρξει ανάκαμψη για να αποφευχθούν τα ακόμη χειρότερα.

Το ένα αρνητικό στοιχείο διαδέχεται το άλλο και θεωρείται πλέον δεδομένο ότι μιλάμε για τη χειρότερη χρονιά της ομάδας την τελευταία 20ετία. Ακόμη και από την περίοδο 2000-01 για όσους τη θυμούνται.

Για να υπάρξει ανάκαμψη θα πρέπει να έρθουν νίκες. Για να έρθουν νίκες θα πρέπει να πάει η μπάλα στα δίκτυα και για να συμβεί αυτό θα πρέπει να δημιουργείς φάσεις και να διαθέτεις ποδοσφαιριστές με ευχέρεια στο γκολ.

Ένα στοιχείο που αγνοείται στον ΑΠΟΕΛ που καταγράφει και στο συγκεκριμένο τομέα αρνητικό ρεκόρ. Μετά τα αποτελέσματα της περασμένης εβδομάδας, οι γαλαζοκίτρινοι διαθέτουν τη δεύτερη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος με 11 γκολ, μόλις δυο περισσότερα από τον Ερμή.

Υπάρχει και πιο τραγικό. Ο ΑΠΟΕΛ δεν σκόραρε στα εννέα από τα 15 παιχνίδια του στο πρωτάθλημα! Απίστευτο; Κι’ όμως, μόνο σε έξι αγώνες βρήκαν το δρόμο προς τα δίκτυα οι γαλαζοκίτρινοι. Με Καρμιώτισσα (2-2), ΕΝΠ (2-0), ΑΕΛ (1-0), Απόλλωνα (1-1), Δόξα (2-0) και Σαλαμίνα (3-0).

Για τους δυο επιθετικούς, Σαχάρ και Νούχιου, δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν την... προσφορά τους. Ένα τέρμα από τον Ισραηλινό στην πρεμιέρα και τέλος! Ο Μπεν Σαχάρ αγωνίστηκε σε 13 παιχνίδια (686 λεπτά) και ο Νούχιου σε 10 (839 λεπτά). Η επίδοση του ενός παραπέμπει σε αμυντικού και του άλλου σε... τερματοφύλακα.