Δόξα για εξάδα… ΑΠΟΕΛ για λύπηση

Μεγάλη νίκη επί του ΑΠΟΕΛ πέτυχε σήμερα η Δόξα. Η ομάδα του Κώστα Σακκά αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1 από το 8ο λεπτό από τον Ντε Βινσέντι κατάφερε στο τέλος και πήρε τη νίκη με δυο γκολ του πρώτου σκορερ της ομάδας και του πρωταθλήματος Σαντικ. Ο Φιλανδός με τα δυο γκολ που πέτυχε έφτασε τα 10. Με τη νίκη της αυτή η Δόξα ανέβηκε στην 6η θέση με 24 βαθμούς στην 11η με 16 παρέμεινε ο ΑΠΟΕΛ.

Πρώτο μετά από τρεις αγώνες
Καλύτερα δεν μπορούσε να ξεκινήσει ο αγώνας για τον ΑΠΟΕΛ. Μόλις στο 8ο λεπτό η ομάδα του Μικ Μακάρθι πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ντε Βινσέντι ο οποίος σκόραρε το πρώτο του γκολ για φέτος…. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν η αναμενόμενη. Αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος με την Δόξα να έχει την κατοχή της μπάλας (55-45) με το τέλος του ημιχρόνου να φτιάχνει ευκαιρίες και να ισοφαρίζει στο 26ο λεπτό.

Με το 9ο του Σαντίκ
Μετά το γκολ που δέχθηκε η ομάδα της Δόξας πήρε τον έλεγχο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αφού απείλησε στο 20ο λεπτό με τον Σαντίκ ο Φιλανδός στο 26ο λεπτό έκανε το 1-1. Ο Οικονομίδης εκτέλεσε το φαουλ και με κεφαλιά ο Σαντίκ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα στο Σίλβα για το 1-1.

Λίγο έλειψε να το γυρίσει
Η Δόξα ήταν η ομάδα που πίεζε και είχε και την κατοχή της μπάλας. Στο 41ο λεπτό λίγο έλειψε να γυρίσει τον αγώνα πριν το ημίχρονο ωστόσο την γυριστή κεφαλιά του Σαντίκ (μετά από κορνερ του Οικονομίδη) μπλόκαρε σταθερά ο Σίλβα.

Ευκαιρία με το καλημέρα… αλλά ως εκεί
Μόλις στο 2ο λεπτό του Β’ μέρους ο ΑΠΟΕΛ έχασε καλή ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ ωστόσο η κεφαλιά του Μπέν Σαχαρ δεν βρήκε στόχο.

Χωρίς ρυθμό και προβάδισμα για Δόξα
Η εξέλιξη του αγώνα δεν ήταν η αναμενόμενη με την Δόξα να έχει την κατοχή της μπάλας και τον ΑΠΟΕΛ να θέλει αλλά να μην μπορεί να αντιδράσει και να πετύχει το γκολ της νίκης. Αντί αυτού η Δόξα πήρε κεφάλι στο σκορ στο 75ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ ο οποίος έφτασε τα 10 τέρματα στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην πρώτη θέση του σχετικού πίνακα.  Με τη νίκη της αυτή η Δόξα ανέβηκε στην 6η θέση με 24 βαθμούς στην 11η με 16 παρέμεινε ο ΑΠΟΕΛ.

Δόξα: Παρασκευά, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου (86’ Χριστοφή), Μπόλιεβιτς (90+ Άδωνη), Kίκας, Οικονομίδης, Τζίλσον, Λουίς Κάρλος, Μέσκα, Σαντίκ

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ζόρζε, Νούχιου, Ντε Βινσέντι, Σαχάρ (67’ Κλοναρίδης) (90+ Κατσαντώνης) Ανουάρ, Ζαχίντ, Γαβριήλ (67’ Εφραίμ), Γουήλερ (86’ Μπέρν)

Κίτρινη: Μουκτάρης, Τζίλσον / Ντε Βινσέντι, Σάντος