Επέστρεψε στις νίκες με Κβιλιτάια

Μετά από δυο απανωτές ήττες σε ντέρμπι με Ομόνοια και Απόλλωνα, η Ανόρθωση επέστρεψε στις επιτυχίες. Η «Κυρία» επικράτησε του Εθνικού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 1-0 και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη μέσα στο 2021. Ο Γκιόργκι Κβιλιτάια από την άσπρη βούλα σημείωσε το 9ο τέρμα στο πρωτάθλημα, χαμένο πέναλτι για τον Εθνικό με τον Κονέ.

Η εξέλιξη του αγώνα
Τα είχε όλα το α΄ημίχρονο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Δυο πέναλτι, το ένα εύστοχο και το άλλο άστοχο, αλλά και κλασικές ευκαιρίες.
Με διάθεση να επιτεθεί και να πετύχει το γρήγορο τέρμα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Ανόρθωση. Ο στόχος εκπληρώθηκε, αφού στο 18’ ο Κβιλιτάια άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τον Κυπριανού.

Οι γηπεδούχοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το ψυχολογικό αβαντάζ που απέκτησαν και έδωσαν χώρο στον αντίπαλο που στο 24’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Κονέ με κοντινή κεφαλιά, υποχρέωσε τον Λόρια σε μεγάλη επέμβαση.

Ο Εθνικός συνέχισε να ψάχνει το γκολ και στο 33’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής αστόχησε από το σημείο του πέναλτι. Ο Κονέ σημάδεψε το δοκάρι και κλότσησε τη μοναδική ευκαιρία για την ομάδα του.

Η Ανόρθωση δυο λεπτά προηγουμένως, έχασε ευκαιρία με τον Κβιλιτάια, με τον Γεωργιανό να… αγγίζει το 2-0 σε ακόμη δυο περιπτώσεις πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, στο 42’ και στο 45’. Όλες οι φάσεις πέρασαν έξω.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τις φάσεις στις δυο εστίες να είναι ελάχιστες. Η Ανόρθωση οπισθοχώρησε και επέλεξε τη διαχείριση του αποτελέσματος, ο Εθνικός προσπαθούσε, αλλά αδυνατούσε να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Λόρια.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, με την Ανόρθωση να πανηγυρίζει τη στενή, αλλά πολύτιμη νίκη με 1-0.