Της πήρε (δίκαια) την μπουκιά από το στόμα

Η ΑΕΛ με γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε την… μπουκιά από το στόμα της Ομόνοιας, αφού ο Μαέ ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινό πλασέ εντός περιοχής. Ο Λοίζου έβαλε μπροστά στο σκορ την Ομόνοια στο 6ο λεπτό.

Η Ομόνοια κρατούσε μέχρι το 92' μια σπουδαία νίκη, ωστόσο ο Μαέ είχε άλλη άποψη, καθώς σε εκείνο το χρονικό σημείο νίκηε τον Φαμπιάνο. Με αυτή την ισοπαλία, η ΑΕΛ παραμένει στην κορυφή με 38 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια πιάνει τον Απόλλωνα στους 36 με παιχνίδι περισσότερο.

Χτύπησε στο 6ο λεπτό με τον… γνωστό τρόπο

Η Ομόνοια μπήκε δυνατά στο ντέρμπι και στην πρώτη της φάση κατάφερε να σκοράρει με τον γνωστό της τρόπο. Ο Λέζιακς έδωσε άλλη μια ασίστ μετά από σέντρα, με τον Λοίζου να σκοράρει από πολύ κοντά για το 0-1. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός της Ομόνοιας πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ και έβαλε μπροστά στο σκορ τους πράσινους.

Αντίδραση της ΑΕΛ, εξαιρετική αμυντικά η Ομόνοια

Μετά το 0-1, η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμό και έψαξε να ισοφαρίσει νωρίς. Από την άλλη όμως η Ομόνοια είχε εξαιρετική αμυντική λειτουγία και δεν άφησε τον αντίπαλο να πατήσει με αξιώσεις την περιοχή του Φαμπιάνο. Η ομάδα του Κέρκεζ είχε την κατοχή, ωστόσο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ομόνοια κράτησε με σχετική ευκολία το 0-1.

Πίεσε η ΑΕΛ, μόνο άμυνα η Ομόνοια

Η Ομόνοια έδωσε κατ’ επιλογή την μπάλα και αμύνθηκε μαζικά στο δικό της γήπεδο. Από την άλλη η ΑΕΛ έψαξε με πολλούς τρόπους τον δρόμο προς τα δίκτυα, ωστόσο δυσκολεύτηκε κόντρα στην πολυπρόσωπη άμυνα των πρασίνων.

Πήρε αυτό που άξιζε στο 92'

Η ΑΕΛ με γκολ στο 92' πήρε την μπουκιά από το στόμα της Ομόνοιας και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Ράσο, Τεξέιρα, Αντωνίου(82’ Αβραάμ), Σάντος, Νταβόρ(82’ Μαιντεβατς), Ριέρα, Ντανίλο, Τόρες, Αβραάμ(29΄Αντάμοβιτς), Μπάμπιτς (70’ Μαέ)

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Λοίζου(50’ Σέχου), Τζιωνής, Κακουλής(50’ Τιάγκο), Ντούρις(68’ Ασάντε)