Διπλό κορυφής για τον Απόλλωνα

ΜΕ μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιωάννη Πίιτα ο οποίος σημείωσε 2 τέρματα ο Απόλλωνας πέρασε και από το Δασάκι επικρατώντας του Εθνικού Άχνας με 4-1 και σε συνδυασμό την ισοπαλία της ΑΕΛ κόντρα στην Ομόνοια έπιασε και πάλι κορυφή. Στους 39 βαθμούς ο Απόλλωνας στους 38 η ΑΕΛ στους 36 η Ομόνοια.

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος αφού άνοιξε το σκορ στο 42 με τον Πίττα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε περίπατο κερδίζοντας με 4-1. Δυο τέρματα πέτυχε ο Πίττας και από ένα οι Ματέι και Σάλαι. Για τον Εθνικό απλά μείωσε σε 1-2 ο Κοσόφσκι.

Πίεση χωρίς αντίκρισμα
Μπορεί ο Απόλλωνας να έχει την κατοχή της μπάλας από την αρχή και ο Εθνικός να ήταν πίσω από αυτή ωστόσο οι γαλάζιοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείου στα πρώτα 30 λεπτά να απειλήσουν την εστία του Μπογκατίνοφ. Έφταναν μέχρι το ύψος της περιοχής όπου οι παίκτες του Εθνικού με καλή αμυντική συμπεριφορά έλεγχαν την κατάσταση.

Στο 35ο λεπτό η πρώτη
Έπρεπε να περάσουν 35 λεπτά στον αγώνα για να έχουμε την πρώτη τελική προσπάθεια. Ο Γκακμπέ από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με τον Μπογκατίνοφ να πέφτει και να διώχνει την μπάλα.

Έμπνευση του Φιλιώτη και 0-1
Στο 42ο λεπτό ο Απόλλωνας πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Πίττα.Ο Φιλιώτης έσκαψε την μπάλα στον νεαρό επιθετικό της ομάδας ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα του Εθνικού και με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 0-1.

Σε στιλ προπόνησης και 0-2
Στο 56ο λεπτό ο Απόλλωνας απλοποίησε τα δεδομένα. Ο Ντένιτς έκανε την παράλληλη μπαλιά στην περιοχή του Εθνικού και ο Σάλαι ο οποίος περίμενε την μπάλα (πέρασε από όλους) με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 0-2.

Πρώτη ευκαιρία και μείωση του σκορ
Στο 70ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τον Εθνικό Άχνας με την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους να μειώνει σε 1-2 με τον Κοσόφσκινα μπαίνει και πάλι στον αγώνα. Ο Γκόρουπετς έκανε το δυνατό σουτ και ο Κοσόφσκι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας έκανε την δυνατή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-2.

Πέναλτι και 1-3 για τον Απόλλωνα
Μόλις πέντε λεπτά κράτησε το ενδιαφέρον στον αγώνα μετά και την ισοφάριση του Εθνικού Άχνας. Στο 75ο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ματέι από τον Ντεϊβισον με τον Λούκα Σωτηρίου να σφυρίζει την παράβαση. Ο Ματέι ανέλαβε την εκτέλεση του πετυχαίνοντας το 1-3.

Δεύτερο προσωπικό για τον Πίττα και 4 για τον Απόλλωνα
Στο 79ο λεπτό ο Απόλλωνας πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Ιωάννη Πίττα να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό στο παιχνίδι και 9 για φέτος. Ο Πέδρο εκτέλεσε το φαουλ και ο Πίττας με πλασέ έστειλε την μπάλα αρχικά στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 1-4.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός (66’ Μιγκελίτο), Παπαγεωργίου (82’ Κουμής), Ντεϊβίσον, Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς (82’ Κυπριανού), Κοστόφσκι, Χριστοφή, Σάβιτς, Κονέ (57’ Ντόζελαλ)

Απόλλωνας: Δημητρίου, Φιλιώτης, Γιούστε, Κατελάρης, Σάλαϊ, Ντένιτς, Κυριάκου (82’ Ψύχας), Πίττας (82’ Παπουνασβίλι) Ματέι (76’ Βασιλείου), Νταμπό (57’ Ντιγκινί), Γκακπε (57’ Πέδρο)

Κίτρινες:  Περατικός, Κυπριανού / Ντένιτς, Κατελάρης