Επέστρεψε στις νίκες στο ντεμπούτο του Πουρσαϊτίδη!

Ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες καθώς κέρδισε για την 19η αγωνιστική με 3-0 τον Ερμή στο ΓΣΠ. Δύο γκολ ο Μπεν Σαχάρ, άνοιξε τον δρόμο για την επιτυχία ο Εφραίμ.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΑΠΟΕΛ σιγά σιγά άρχισε να κρατά περισσότερο τη μπάλα, ο Ερμής είχε σαν προτεραιότητα του την άμυνα και τα πήγαινε εξαιρετικά. Μάλιστα έχασε και την πρώτη κλασσική ευκαιρία στο ΓΣΠ με τον Ρουσιά στο 22’ απέναντι από τον Ουζόχο να σημαδεύει το δοκάρι και να παραμένει έτσι το 0-0.

Μετά τη φάση αυτή ο ρυθμός ανέβηκε, η εδαφική υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη και κυρίως από τα άκρα αμφότεροι οι δύο μονομάχοι επιχειρούσαν να βρουν το γκολ.

Το ρολόι σημάδεψε το 28ο λεπτό και ο Εφραίμ με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στην πάνω γωνία του Καϊκέ για το 1-0 των γηπεδούχων.

Το προβάδισμα των γηπεδούχων έφερε πτώση του ρυθμού, ο ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα του και ο Ερμής προσπαθούσε να αντιδράσει, αλλά μάταια.

Και ένα πρώτο ημίχρονο με σκαμπανεβάσματα δεν θα μπορούσε να μην κλείσει με ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι χαϊδέψαν το 1-1 με δράστη τον Γεωργίου, όμως το πλασέ του στο 41’ έφυγε λίγο έξω.

Στο 44’ απάντησε με διπλή χαμένη ευκαιρία το συγκρότημα του Σάββα Πουρσαϊτίδη, όμως ο Καϊκέ δις αρνήθηκε το γκολ σε Κλωναρίδη και Εφραίμ αντίστοιχα.

Έτσι ο Γιώργος Νικολάου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 1-0 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

Με την έναρξη της επανάληψης δεν είχαμε αλλαγές και οι δύο τεχνικοί συνέχισαν με τους ίδιους έντεκα που ξεκινήσαν.

Στο 51’ ο Ντε Βινσέντι έχασε τεράστια φάση για να κάνει το 2-0, αφού το πλασέ του σταμάτησε πάνω στη γραμμή από τον Ντίας.

Τα λεπτά κυλούσαν, στην εξίσωση μπήκαν και οι αλλαγές από τους δύο πάγκους όπως και η κούραση των ποδοσφαιριστών. Κυκλοφορούσαν την μπάλα οι παίκτες του Πουρσαϊτίδη, ενώ οι παίκτες του Σατσιά ήταν πάντα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις αν και δεν κατάφεραν να φτιάξουν αξιόλογες φάσεις.

Και αφού στο 62’ ο Ρουσιάς από πλεονεκτική θέση αστόχησε για λογαριασμό του Ερμή, ήρθε στο 70’ ο Μπεν Σαχάρ να δικαιώσει τον Πουρσαϊτίδη που τον έριξε στο ματς. Ο Ισραηλινός εκμεταλλεύτηκε την πάσα ‘’πάρε-βάλε’’ του Κλωναρίδη και σκόραρε για το 2-0. Πλέον η πλάστιγγα είχε γείρει προς τη γαλαζοκίτρινη πλευρά.

Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά και έτσι μέχρι το φινάλε το μόνο που άλλαξε ήταν το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μπεν Σαχάρ στο 90+2. Το τριπλό σφύριγμα της λήξης από πλευράς Γιώργου Νικολάου βρήκε τον ΑΠΟΕΛ νικητή με 3-0 και τους γηπεδούχους να επιστρέφουν στις νίκες μετά τις 28/11.

Ο Ερμής δεν εκμεταλλεύτηκε και δεν έκανε γκολ κάποιες σημαντικές ευκαιρίες και αυτό ήταν ένας παράγοντας που έφερε την ήττα. Επίσης βρήκε απέναντι του μια ομάδα που αν μη τι άλλο ήταν διαφορετική από πριν και προσπάθησε να παίξει ορθολογικό ποδόσφαιρο.

Τέλος, ο ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 19 βαθμούς (επόμενο ματς με Πάφο), έμεινε στους 17 ο Αραδιππιώτικος σύλλογος (επόμενο ματς με Καρμιώτισσα εντός).