Αιφνιδιάστηκε για πρώτη φορά η ΑΕΛ

Συνήθως αιφνιδιάζει τους αντιπάλους της, αλλά στο ντέρμπι με την Ομόνοια έγινε το αντίθετο για την ΑΕΛ, γεγονός που συνέβη για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο.

Η ΑΕΛ πέτυχε εφτά γκολ στο πρώτο 15λεπτο των αγώνων της και πανηγύρισε 18 βαθμούς. Στα έξι παιχνίδια που σκόραρε από το 1’ μέχρι το 15’, η ομάδα της Λεμεσού πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Στους δυο αγώνες με την Καρμιώτισσα, με τον Ολυμπιακό, τη Δόξα, τον Ερμή και τον Εθνικό (2).
Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ πέτυχε τα περισσότερα γκολ σ’ αυτό το χρονικό διάστημα, με την Ανόρθωση και την Ομόνοια να ακολουθούν στο -1 (πέτυχαν έξι).

Εκείνο που συνέβη στο σαββατιάτικο ντέρμπι με τους πράσινους ήταν πρωτόγνωρο για την ΑΕΛ, αφού το τέρμα του Λοΐζου ήταν το πιο γρήγορο που δέχθηκαν οι κίτρινοι στο φετινό πρωτάθλημα. Πριν από το ντέρμπι με την Ομόνοια, η ομάδα της Λεμεσού ήταν η μοναδική που είχε μηδέν παθητικό στο πρώτο 15λεπτο των αγώνων της, στατιστικό που δεν υφίσταται πλέον.

Πρώτη ισοπαλία
Η ΑΕΛ πήρε την πρώτη της ισοπαλία, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στις προηγούμενες πέντε περιπτώσεις που... κυνηγούσε το αποτέλεσμα, πανηγύρισε δυο ανατροπές επί της Νέας Σαλαμίνας (2-1) και της ΑΕΚ (3-1) και δέχθηκε τρεις ήττες από Ομόνοια (3-0), ΑΠΟΕΛ (1-0) και Πάφο (1-0).