Με… διάταγμα Θεοδώρου: lockdown στην Αρένα!

Οκτώ μέρες μετά την… άλωση του ΓΣΠ (2-0 τον ΑΠΟΕΛ) η εκπληκτική ΕΝΠ πέρασε νικηφόρα και από την Αρένα επικρατώντας 2-1 της ΑΕΚ, η οποία υπέστη την τρίτη ήττα της στη σειρά, απέχει πλέον 10 βαθμούς από την κορυφή και κινδυνεύει να μείνει στο -7 από την τέταρτη θέση, αν η Ανόρθωση καταβάλλει τον Ολυμπιακό.

Στον αντίποδα οι «βυσσινί» έφτασαν τους 15 βαθμούς και απέχουν πλέον μόνον έναν από τη δωδέκατη θέση που εξασφαλίζει συμμετοχή στη β’ φάση του πρωταθλήματος.

Σε δύο υποχρεωτικές (ελέω τιμωρίας) και πέντε αλλαγές λόγω τακτικής προχώρησε ο Σωφρόνης Αυγουστή στο αρχικό σχήμα των «κιτρινοπράσινων», δεν ήταν όμως αρκετές, προκειμένου η ομάδα του να γλιτώσει την… ψυχρολουσία.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Θεοδώρου εκτέλεσε φάουλ και ο Μπάλαζιτς με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το πρώτο τέρμα του στη σεζόν.

Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να αντιδράσουν, δυσκολεύονταν όμως ιδιαίτερα να συνδυαστούν αποτελεσματικά και γρήγορα, ώστε να διασπάσουν τη συμπαγή αμυντική διάταξη των φιλοξενουμένων.

Μέχρι την ανάπαυλα μόνον οι Γκονθάλεθ (22’) και Σπόλιαριτς (43’) πιστώθηκαν αξιόλογες τελικές προς την αντίπαλη εστία, ενώ στο 45+1’ ο διαιτητής -κατόπιν γνωμοδότησης του V.A.R.- δεν καταλόγισε (εσφαλμένα) πέναλτι εις βάρος του Τόρες, ο οποίος μέσα στην περιοχή τράβηξε μέχρι να τεντωθεί πλήρως το σορτσάκι του Ντένινγκ.

Σχεδόν ένα δεκάλεπτο μετά τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο ο Αυγουστή πέρασε στο παιχνίδι τους Χάουγκεν και Μακρή, ο οποίος στο 59’ από συρτή σέντρα του Φερνάντεθ με αριστερό πλασέ ισοφάρισε για την ΑΕΚ.

Η απάντηση του Παραλιμνίου υπήρξε άμεση -κι εντυπωσιακή: ο Θεοδώρου «άδειασε» τον Χάουγκεν και μ’ έναν «κεραυνό» έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τένκενς βάζοντας ξανά την ομάδα του σε θέση οδηγού (61’).

Οι Λαρνακείς πίεσαν, είχαν ευκαιρίες (66’ Σχάουτερντεν, 69’, 88’ Μακρής, 69’ δοκάρι Τολμές), ωστόσο πιο κοντά στο γκολ έφτασε η ΕΝΠ στο 91’, όταν ο Θεοδώρου πέρασε και τον Τένκενς, αλλά σε κενή εστία έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ!

ΑΕΚ - ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ          1-2 (10.1)
Γήπεδο:
ΑΕΚ Αρένα
Σκόρερ: 59’ Μακρής / 5’ Μπάλαζιτς, 61’ Θεοδώρου
Διαιτητές: Κυριάκος Χριστοδούλου - Γιώργος Σάββα, Μιχάλης Μαρίνου - Κυριάκος Αθανασίου
VAR: Ιωάννης Αναστασίου / AVAR: Ευαγόρας Ευαγόρου
Κίτρινες: Σπόλιαριτς, Ναράνχο, Τολμές / Λουσέρο
ΑΕΚ (3-4-2-1): Τένκενς - Τάντι, Γκονθάλεθ, Τόρες (71’ Κωνσταντίνου) - Φερνάντεθ, Σπόλιαριτς (54’ Χάουγκεν), Χέιτλι, Σχάουτερντεν - Γκαρθία (54’ Μακρής), Ναράνχο - Τολμές.
ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ (3-4-3): Γκατσέφσκι - Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα - Κοτσώνης (71’ Μουλαζίμης), Πανός (46’ Κοσμάς), Φελίπε, Λουσέρο - Ντένινγκ, Μαρκόφσκι (62’ Μαϊσουράτζε), Θεοδώρου (92’ Ουντόζι).