Διπλό και στο -3 από την κορυφή η Ανόρθωση

Διπλό μετά από έξι προσπάθειες για την Ανόρθωση του Τιμούρ Κετσπάγια. Τελευταία φορά που κέρδισε ήταν στις 28/10/20 όταν κέρδισε τον Εθνικό Άχνας με 0-1. Τώρα η Κύρια κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-3 και έπιασε την Ομόνοια στην 3η θέση με 36 βαθμούς.

Δυο τέρματα από τον Καλτσά και ένα από τον Κβιλιτάια ο οποίος έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα. Αυτή ήταν η 11η νίκη της Ανόρθωσης στο πρωτάθλημα.

Συνεχίζει να απογοητεύει ο Ολυμπιακός ο οποίος συμπλήρωσε 6 παιχνίδια χωρίς νίκη με 4 ήττες και 2 ισοπαλίες.

Από την αρχή έδειξε τις προθέσεις της
Μόλις στο 5ο λεπτό η Ανόρθωση έφτιαξε την πρώτη της καλή στιγμή στην αναμέτρηση με τον Καλτσά να κάνει την σέντρα και τον Γεωργιανό επιθετικό της Κυρίας να κάνει την προβολή με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Λάθος από τον Καράδαη και 0-1
Στο 9ο λεπτό η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Χούσπαουερ έκανε την σέντρα και ο Καλτσάς το απευθείας σουτ με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού Καράδαη να κάνει λάθος υπολογισμό και την να στέλνει την μπαάλ στα δίκτυα του για το 0-1. Πήγε να διώξει την μπάλα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού αντί να την μαζεύει… ξέφυγε από τα χέρια του και κατέληξε στα δίκτυα του.

Πέναλτι και 0-2 με Κβιλιτάια
Στο 22ο λεπτό η Ανόρθωση πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Κβιλιτάια και μετά από υπόδειξη του VAR κέρδισε πέναλτι και ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του.

Πρώτη και μοναδική
Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος ήρθε στο 25ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Κά το οποίο πέρασε έξω.

Υπεροχή χωρίς ουσία
Στη συνέχεια του πρώτου μέρους η Ανόρθωση είχε την κατοχή της μπάλας και απείλησε μόνο με μακρινά σουτ. Στο 37ο λεπτό ο Μίχα, στο 40ο ο Νταουσβίλι και στο 45ο λεπτό ο Αμπαρτζουνιάμ δοκίμασαν το πόδι τους χωρίς ωστόσο να βρουν στόχο.

Καθάρισε με δεύτερο του Καλτσά
Στο 56ο λεπτό η Ανόρθωση σε στιλ προπόνησης και αφού συνεργάστηκαν τέσσερεις ποδοσφαιριστές πέτυχε το 0-3 με τον Καλστά. Ο Κβιλιτάια κράτησε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να πάρουν τις θέσεις τους Χούσμπαουερ και Μίχα. Ο Γεωργιανός έδωσε την μπάλα στου Χούσπαουερ και αυτός βρήκε τον Μίχα με τον τελευταία να κάνει την παράλληλη μπαλιά για τον Καλτσά ο οποίος με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Καράδαη για το 0-3.

Πάνω στην γραμμή διώχνει ο Κορέια
Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 63ο λεπτό με τον Μάντζη να κάνει την προβολή από πολύ κοντά ωστόσο πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα ο Κορέια στερώντας από τον Ελλαδίτη επιθετικό το γκολ στην αναμέτρηση.

Ολυμπιακός: Καραδαης, Ψάλτης, Μίλετιτς (46’ Σάλι) Κά, Σαντάνα (75’ Χάνι), Ζαχαρίου (60’ Γκουστάβο)Πεχλιβάνης, Αντρέου, Σωτηρίου, Νανί, Φαν Κέσελ (46’ Μάντζης)

Ανόρθωση: Λόρια, Ρισβάνης (66’ Κορέα), Βργκότς, Αρτυματάς, Κορρέια, Αμπαρτζουνιάμ (57’ Γκαλίτσιος)Νταουσβόλι, Χούσπαουερ, Μίχα (75’ Πηλέας), Καλτσάς, Κβιλιτάια (75’ Μανιάς)

Σκόρερ: / 9’, 56’ Καλτσάς, 23’ Κβιλιτάια
Κίτρινες: Μάντζης / Κβιλιτάια