Αποβολή, δύο γκολ και η μπίλια στο «Χ»

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 σε εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τρισκόφσκι στο 59’, ισοφάρισε ο ΑΠΟΕΛ στο 60’ με Κλωναρίδη.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς.

Το ντέρμπι στο ΓΣΠ άρχισε μουδιασμένα καθώς οι δύο μονομάχοι πρόσεχαν περισσότερο τα μετόπισθεν τους και πίεζαν ψηλά.

Πέραν από δύο ευκαιρίες στο πρώτο δεκάλεπτο (μια για κάθε ομάδα) δεν είχαμε κάτι άλλο αξιόλογο, με τα λάθη να είναι συχνό φαινόμενο εκατέρωθεν.

Αμφότεροι οι τεχνικοί έδιναν συνεχώς οδηγίες, παρότρυναν τους παίκτες τους να κυκλοφορούν τη μπάλα όμως η αντίπαλη πίεση έβαζε δύσκολα σε όποιον επιχειρούσε να παρακρατήσει τη μπάλα.

Το 0-0 παρέμενε, τα λεπτά κυλούσαν και βλέπαμε ένα πρώτο μέρος που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας.

Η φάση που έμελλε να αλλάξει την όλη κατάσταση ήρθε στο 33’ όταν ο Ντε Βινσέντι αποβλήθηκε μετά τη χρήση VAR για κτύπημα πάνω στον Χέιτλι της ΑΕΚ. Και έτσι οι γηπεδούχοι συνέχισαν για μεγάλο χρονικό διάστημα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Από εκεί και πέρα οι κιτρινοπράσινοι έλεγξαν τον ρυθμό, είχαν κατοχή και κινήσεις με ή χωρίς τη μπάλα. Ο Ουζόχο όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών, οι ημιτελείς προσπάθειες των φιλοξενούμενων κρατούσαν το 0-0 και ο Φερνάντεζ στο 42’ από κοντά έχασε την πιο μεγάλη φάση του πρώτου μέρους για λογαριασμό της ΑΕΚ.

Με αυτά και αυτά ο Νεοκλέους πρόσθεσε τρία λεπτά καθυστερήσεις, δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα στο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αυγουστή άφησε στα αποδυτήρια τον Μακρή και στη θέση του έβαλε τον Τρισκόφσκι.

Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να βρει το γκολ, στο 48’ ο Σιέλης πάνω στη γραμμή έδιωξε τον κίνδυνο για τους γηπεδούχους και το σκηνικό ήταν ίδιο με αυτό στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους.

Δηλαδή η ομάδα της Λάρνακας να κρατά μπάλα έξω από την περιοχή του ΑΠΟΕΛ, οι γαλαζοκίτρινοι να αμύνονται ορθά και να κρατούν το μηδέν.

Στο 59’ έμελλε να ανοίξει το σκορ η ΑΕΚ καθώς ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά σημείωσε το 6ο του φετινό γκολ, αλλά ο Κλωναρίδης στο 60’ ισοφάρισε για τον ΑΠΟΕΛ σε 1-1. Μέσα σε πολύ λίγο διάστημα δύο γκολ στο ΓΣΠ.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με αυτό που συνηθίσαμε. Δηλαδή οι φιλοξενούμενοι να έχουν την εδαφική υπεροχή αλλά φάσεις να μη βρίσκουν προς την εστία του Ουζόχο.

Οι δύο προπονητές έκαναν τις αλλαγές τους, ο παράγοντας κούραση είχε αρχίσει να φαίνεται (ειδικά μετά το 70’) και το ισόπαλο αποτέλεσμα παρέμενε στο ΓΣΠ.

Ο Αυγουστή κοίταξε να τα παίξει όλα για όλα, ο Πουρσαϊτίδης θέλησε να φρεσκάρει την ομάδα του και οι τελευταίες στιγμές ήταν ιδιαίτερα δραματικές.

Η τετράλεπτη καθυστέρηση δεν άλλαξε κάτι και έτσι το τριπλό σφύριγμα της λήξης από τον Νεοκλέους έδωσε από ένα βαθμό σε ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ.

Πλέον οι δύο ομάδες κοιτούν τη συνέχεια και πως θα μπορέσουν να επιστρέψουν στις νίκες την ερχόμενη αγωνιστική.